Azure Spatial Anchors

Azure Spatial Anchors, geliştiricilere mekansal olarak farkında olan karma gerçeklik uygulamaları oluşturma konusunda gerekli yetenekleri kazandırır. Bu uygulamalar Microsoft HoloLens’i, ARKit’i destekleyen iOS tabanlı cihazları ve ARCore’u destekleyen Android tabanlı cihazları destekleyebilir. Azure Spatial Anchors, geliştiricilerin, alanları algılamak, özel ilgi noktaları belirlemek ve bu ilgi noktalarını desteklenen cihazlardan geri çağırmak için karma gerçeklik platformlarıyla çalışmalarını sağlar. Bu kesin ilgi noktalarına Spatial Anchors denir.

  • Çok kullanıcılı deneyimler. Spatial Anchors, aynı yerdeki kişilerin çok kullanıcılı karma gerçeklik uygulamalarına katılmalarını kolaylaştırıyor. Örneğin, iki kişi bir masanın üstüne sanal bir satranç tahtası koyarak karışık gerçeklik satranç oyununa başlayabilir. Daha sonra cihazlarını masaya koyarak sanal satranç tahtasını birlikte görüntüleyebilir ve etkileşime girebilirler.
  • Yol bulma. Geliştiriciler ayrıca Spatial Anchors’u birbirine bağlayarak aralarında ilişkiler kurabilirler. Örneğin, bir uygulama, bir görevi tamamlamak için kullanıcının etkileşim kurması gereken iki veya daha fazla ilgi alanına sahip bir deneyim içerebilir. Bu ilgi noktaları bağlı bir şekilde yaratılabilir. Daha sonra, kullanıcı çok adımlı görevi tamamladığında, uygulama kullanıcıyı görevdeki bir sonraki adıma yönlendirmek için geçerli olanın yakınında bulunan anchors isteyebilir.
  • Gerçek dünyada kalıcı sanal içerik. Bir uygulama, kullanıcıların bir telefon uygulamasını veya bir HoloLens cihazı kullanarak görebilecekleri bir konferans odası duvarına sanal bir takvim yerleştirmesine izin verebilir. Endüstriyel bir ortamda, kullanıcı, kendisine desteklenen bir kamera işaretleyerek bir makine hakkında içeriğe dayalı bilgiler alabilir.

Azure Spatial Anchors, desteklenen cihaz platformları için yönetilen bir servis ve istemci SDK’larından oluşur. Aşağıdaki bölümlerden, Azure Spatial Anchors kullanarak uygulama oluşturmaya başlama hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Unity

iOS

Android

HoloLens

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.