Azure’da İzleme (Monitoring) Yetenekleri

İzleme, uygulamanızın performansını, sağlığını ve kullanılabilirliğini ve bağlı olduğu kaynakları belirlemek için veri toplama ve analiz etme eylemidir. Etkili bir izleme stratejisi, uygulamanızın bileşenlerinin ayrıntılı çalışmasını anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca, kritik sorunları önceden proaktif olarak bildirerek çalışma süresini artırmanıza yardımcı olur, böylece sorun olmadan önce bunları çözebilirsiniz. Azure, tek tek izleme alanında belirli bir rol veya görevi gerçekleştiren birden çok hizmet içerir. Birlikte, bu hizmetler, uygulamanızdan ve onları destekleyen Azure kaynaklarından telemetri toplamak, analiz etmek ve harekete geçmek için kapsamlı bir çözüm sunar. Ayrıca, hibrit bir izleme ortamı sağlamak için şirket içi kritik kaynakları izlemek için de çalışabilirler. Mevcut araçları ve verileri anlamak, uygulamanız için eksiksiz bir izleme stratejisi geliştirmenin ilk adımıdır.

Azure Monitor

Azure Monitor, metriklerin, etkinlik günlüklerinin ve tanı günlüklerinin toplanmasına izin vererek Azure hizmetleri için temel izlemeye olanak sağlar. Örneğin, aktivite günlüğü size yeni kaynakların ne zaman yaratıldığını veya değiştirildiğini bildirir. Farklı kaynaklar ve hatta sanal bir makine içindeki işletim sistemi için performans istatistiklerini sağlayan ölçümler mevcuttur. Bu verileri Azure portalındaki kaşiflerden biriyle görüntüleyebilir ve bu ölçümlere dayalı uyarılar oluşturabilirsiniz. Azure Monitor, en hızlı metrikler boru hattını sağlar (1 dakikadan 5 dakikaya kadar), bu nedenle zaman kritik uyarılar ve bildirimler için kullanmanız gerekir. Ayrıca bu ölçümleri ve günlükleri eğilim ve ayrıntılı analiz için Azure Log Analytics’e gönderebilir veya bu analiz sonucunda sizi kritik sorunları proaktif olarak bilgilendirmek için ek uyarı kuralları oluşturabilirsiniz.

Azure Advisor

Advisor, Azure dağıtımlarınızı optimize etmek için en iyi uygulamaları izlemenize yardımcı olan kişiselleştirilmiş bir bulut danışmanıdır. Kaynak yapılandırmanızı ve kullanım telemetrisini analiz eder ve ardından Azure kaynaklarınızın maliyet etkinliğini, performansını, yüksek kullanılabilirliğini ve güvenliğini artırmanıza yardımcı olabilecek çözümler önerir. Advisor maliyet önerileri sayfası, boş ve az kullanılan kaynakları tanımlayarak genel Azure harcamanızı optimize etmenize ve azaltmanıza yardımcı olur.

Azure Alerts

Azure Monitor ile uyarılar oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız uyaları ile aşağıdaki avantajları elde edersiniz:

  • Daha iyi bildirim sistemi. Tüm yeni uyarılar, bildirim grupları olarak adlandırılan eylem gruplarını ve birden çok uyarıda tekrar kullanılabilecek eylemleri kullanır.
  • Birleşik bir geliştirme deneyimi. Azure Monitor, Log Analytics ve Application Insights’da metrikler, günlükler ve etkinlik günlüğü için tüm uyarı oluşturma işlemleri tek bir yerde toplanır.
  • Azure portalında Log Analytics uyarılarını görüntüleyebilirsiniz. Azure aboneliğinizde Log Analytics uyarıları da görebilirsiniz. Önceleri bunlar ayrı bir portaldaydı.
  • Fired Alarmların ve Uyarı Kurallarının Ayrılması. Uyarı Kuralları (bir uyarıyı tetikleyen koşulun tanımı) ve FiredUyarılar (uyarı kuralı ateşlemenin bir örneği) ayırt edilir, böylece operasyonel ve yapılandırma görünümleri ayrılır.
  • Daha iyi iş akışı. Yeni uyarı oluşturma deneyimi, kullanıcıyı bir uyarı kuralının yapılandırılması sürecinde yönlendirir; bu, uyarılmak için doğru şeyleri keşfetmeyi kolaylaştırır.

Activity Logs

Azure Activity Logs, Azure’da gerçekleşen abonelik düzeyindeki olaylarla ilgili bilgi sağlayan bir abonelik günlüğüdür. Bu, Azure Resource Manager operasyonel verilerinden Service Health olaylarıyla ilgili güncellemelere kadar bir dizi veriyi içerir. Activity Log daha önce “Audit Logs” veya ““Operational Logs” olarak biliniyordu.

Etkinlik Günlüğünü kullanarak, aboneliğinizdeki kaynaklar üzerinde yapılan herhangi bir yazma işlemi için “ne, kim ve ne zaman” sorularını belirleyebilirsiniz. Örneğin, bir hizmeti durdurduğunda, Azure platformunda çalışan biri tarafından kaynaklarınız üzerinde gerçekleştirilen faaliyetler veya işlemler hakkında denetim izi sağlanmaktadır. Operasyonun durumunu ve diğer ilgili özellikleri de Activity Log’u inceleyerek anlayabilirsiniz.

Log Analytics

Log Analytics, işletim sistemleri ve uygulamalar tarafından oluşturulan log ve performans verilerini toplamanıza, ilişkilendirmenize, aramanıza ve işlem yapmanıza yardımcı olur. Fiziksel konumlarına bakmaksızın tüm iş yükleriniz ve sunucularınızdaki milyonlarca kaydı kolayca analiz etmek için entegre arama ve özel panolar kullanarak gerçek zamanlı operasyonel bilgiler sunar. Log Analytics, hem Linux hem de Windows Server’ı kapsayan verileri tüketmek ve ilişkilendirmek için tek bir arayüz sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.