Yönetilen Disklerin Incremental Anlık Görüntüleri

Azure Yönetilen Disklerin incremental anlık görüntülerinin genel kullanılabilirliği duyuruldu. Incremental anlık görüntüler, yönetilen disklerin uygun maliyetli, zamanında yedeklemesidir. Tam boyut için faturalandırılan mevcut anlık görüntülerin aksine, incremental anlık görüntüler, son anlık görüntüden bu yana disklerdeki delta değişiklikleri için faturalandırılır ve ana disklerin depolama türünden bağımsız olarak her zaman en uygun maliyetli depolamada standart HDD depolama alanında depolanır . Ek güvenilirlik için, incremental anlık görüntüler varsayılan olarak ZRS’yi destekleyen bölgelerde Bölge Yedekli Depolama Alanında (ZRS) saklanır.

İncremental anlık görüntüler, müşterilerin ve bağımsız çözüm satıcılarının (ISV) Yönetilen Diskler için yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma çözümleri oluşturmalarına olanak tanıyan farklı özellikler sunar. Aynı diskin iki anlık görüntüsü arasındaki değişiklikleri almanızı sağlar, böylece bölgelerdeki iki anlık görüntü arasında yalnızca değişen verileri kopyalayarak yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma için zaman ve maliyeti azaltır. Incremental anlık görüntülere anında erişilebilir; inremental anlık görüntülerin altında yatan verileri okuyabilir veya oluşturuldukları anda diskleri geri yükleyebilirsiniz. Azure Yönetilen Disk, geçerli anlık görüntülerin tüm zorlayıcı özelliklerini devralır ve üst yönetilen disklerinden bağımsız ve birbirinden bağımsız bir kullanım ömrüne sahiptir.

Incremental anlık görüntülerin maliyeti düşürmenize nasıl yardımcı olduğunu anlamak için birkaç örneğe bakalım.

100 GB’lık veri içeren bir disk kullanıyorsanız ve diske 20 GB veri eklediğinizde, diske 20 GB veri eklenmeden önce ilk incremental anlık görüntü alınır ve ilk kopya 100 GB veri işgal eder. Daha sonra ikinci incremental anlık görüntü 20 yalnızca 20 GB kaplar ve 120 GB’i işgal edecek ve 120 GB veri için faturalandırılacak, maliyetinizi düşürecek mevcut tam anlık görüntülerle karşılaştırıldığında yalnızca 20 GB için faturalandırılırsınız.

İkinci incremental anlık görüntü, ilk anlık görüntüden 100 GB veriye başvurur. Diski ikinci incremental anlık görüntüden geri yüklediğinizde, sistem ilk anlık görüntüden 100 GB veri ve ikinci anlık görüntüden 20 GiB veri kopyalayarak 120 GB veri geri yükleyebilir.

Şimdi üçüncü artımlı incremental görüntüyü almadan önce diskte 5 GB veri değiştirildiğinde ne olacağını anlayalım. Üçüncü anlık görüntü daha sonra sadece 5 GB veri kaplar, ilk anlık görüntüden 95 GB veriye ve ikinci anlık görüntüden 20 GiB veriye başvurur.

Şimdi, ilk incrementalanlık görüntüyü sildiyseniz, ikinci ve üçüncü anlık görüntüler, artımlı anlık görüntüler birbirinden bağımsız olduğu için normal şekilde çalışmaya devam eder. Sistem, ilk anlık görüntünün silinmesi nedeniyle ikinci ve üçüncü anlık görüntülerin etkilenmemesini sağlamak için, ilk anlık görüntünün kapladığı verileri, başlık altındaki ikinci anlık görüntü ile birleştirir. İkinci anlık görüntü 120 GB veri kaplar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.