Windows Azure Web Siteleri için Yeni Yüksek Çözünürlüklü Site Ölçümleri

Başarılı bir web sitesi için web sitesinin sahibi yada yöneticisi, web sitesine ne kadar ödediğini, sitenin nasıl davrandığını ve ne yaptığını, site sorunla karşılaştığında düzeltmek için tepki sürelerinin ne olduğunu gibi parametlere dikkat etmek zorundadır. Windows Azure artık yeni Azure Yönetim Portalı ve Windows Azure Web siteleri ile site metriclerinizi daki daki izleyebileceğiniz dashboardlar sunmaktadır. Bunları Azure Yönetim Portalından Dashboard ve Monitor bölümlerinden görebilirsiniz.

Yeni saatlik zaman pencereleri ile daha önceden aşina olunan ölçümlere dakika bazlı metric görüntülemeler sağlanmaktadır. Bu özellik sayesinde canlı olarak değişen durumlara karşı oluşan hatalar anlık olarak görüntülenebilmektedir.

Aşağıdaki örnek grafikte 18-45 – 19:01 arasında http hataları yüksek sayıdayken, duruma 19:02 de müdahale edilmiş ve hata mesajlarının sayısı azaltılmıştır.

Ayrıca Add Rule sihirbazı ile seçtiğiniz metricler üzerinde alarmlar hazırlayabilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte 5 dakika içerisinde 10 http server hatasından fazla hata alınması durumunda alarm verecektir. Bunun için http server errors bölümü seçildikten sonra Add Rule butonuna basılır.

Alarm için isim ve açıklama bilgileri girildikten sonra ikinci pencerede Condition, threshold value ve alert evaluation window bilgileri girilir. İstenirse eğer alarmlar administrators ve co-admins kullanıcılarına yada belirlenen özel kullanıcılara email gönderilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.