Servis Bağlantı Monitörü

Servis Bağlantı İzleyicisi ile, artık uygulamalarınızı, URI’lar, VM’ler ve ağ aygıtları gibi servislerle bağlantılarını izleyebilir, yoldaki hangi altyapının ve ağ darboğazlarının gerçekleştiğini belirleyebilirsiniz. Hizmetler ve kullanıcılar bulutlar, şubeler ve uzak coğrafyalar arasında daha fazla dağıldıkça, hizmet kesintisi veya performans düşüşünün nedenini belirlemek zorlaşıyor. Bunlar, uygulamadaki, yığındaki veya kümelenmedeki sorunların yanı sıra buluttaki, taşıyıcı ağdaki veya ilk mildeki ağ sorunlarından kaynaklanabilir. Servis Bağlantı Monitörü, dahili olarak barındırılan ve bulut servislerinizin performansının izlenmesini ve görselleştirilmesini uçtan uca ağ performansı ile birleştirir. Ağınızdaki kilit noktalardan servislerinize bağlantı testleri oluşturabilir ve sorunun ağdan mı yoksa uygulamadan mı kaynaklandığını belirleyebilirsiniz. Ağ topoloji haritası ile, harici ve dahili sorunlu ağ segmentlerini tanımlamanıza yardımcı olan, yüksek kayıp ve gecikme yaşayan linkleri ve arayüzleri bulabilirsiniz.

Uygulama bağlantı süresini ağ gecikmesiyle ilişkilendirerek uygulama bağlantı sorununun uygulamadan mı yoksa ağdan mı kaynaklandığını belirleyebilirsiniz. Aşağıdaki örnek resim, uygulama yanıt süresindeki ani yükselmelerin ağ gecikmesindeki karşılık gelen anlara eşlik ettiği bir senaryo göstermektedir. Bu, uygulama bozulmasının ağ gecikmesindeki bir artıştan kaynaklandığını ve bu nedenle sorunun, uygulamadaki değil temel ağdan kaynaklandığını gösteriyor.

Aşağıdaki örnek kod parçası, uygulama yanıt süresinde bir ani yükseliş yaşandığı ve ağ gecikmesinin tutarlı olduğu başka bir senaryo göstermektedir. Bu, performansın düşmesi gözlemlendiğinde ağın sabit bir durumda olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, sorun uygulama sonunda bir sorundan kaynaklanmaktadır.

NPM’nin etkileşimli topoloji haritasında, şirket tesisiniz ile uygulama bitiş noktası arasındaki tüm yolları ve arayüzleri görüntüleyebilirsiniz. Yalnızca düğümlerinizden uygulamaya kadar uçtan uca ağ görünürlüğü elde etmekle kalmaz, aynı zamanda sıkıntılı ağ segmentini tanımlamanıza yardımcı olmak için her bir arabirimin katkıda bulunduğu gecikmeyi de görüntüleyebilirsiniz. Aşağıdaki resimde, vurgulanan ağ arabirimini en fazla gecikmeye neden olan olarak tanımlayabileceğiniz bir senaryo gösterilmektedir.

Servislerinize olan bağlantılarınızı şubelerden, veri merkezlerinden, ofis sitelerinden, bulut altyapısından vb. Merkezi bir şekilde izleyebilirsiniz. NPM ajanlarını şirket çevrenizdeki bağlantı noktalarına kurarak, kullanıcılarınızın uygulamaya eriştiği yerden performans görünürlüğünü elde edebilirsiniz.

Aşağıdaki örnek resim, ağ topolojisini tek bir görünüm panelinde birden fazla kaynak düğümden www.msn.com’a alabileceğiniz ve sağlık sorunları olmayan kırmızı renkli bağlantı sorunlarına sahip düğümleri tanımlayabileceğiniz bir senaryoyu göstermektedir.

Şirket çevrenizdeki kaynak düğümler ile web siteleri, SaaS, PaaS, Azure hizmetleri, dosya sunucuları, SQL sunucuları gibi diğer hizmetler arasında toplam yanıt süresini, ağ gecikmesini ve paket kaybını izleyebilirsiniz. Şubelerinizden herhangi birinin yanıt süresi, kaybı veya gecikme süresi eşiği geçtiğinde proaktif olarak bildirim almak için uyarılar ayarlayabilirsiniz. Performans verilerinin gerçek zamana yakın değerlerini ve geçmişe ait trendlerini görüntülemeye ek olarak, yakalanması zor geçici sorunları araştırmak üzere belirli bir ağ durumunu görüntülemek için zamanda geriye gitmek için ağ durumu kaydediciyi kullanabilirsiniz.

Servic Bağlantısı İzleyicisi, herhangi bir ön yapılandırma yapmadan Microsoft’un Office 365 ve Dynamics 365 servislerine bağlantıyı izlemek için basit bir tek tıklamayla kurulum deneyimine izin veren yerleşik testler sunar. Yetenek, bu hizmetlerle ilişkili uç noktaların bir listesini tuttuğu için, her hizmetle ilişkili çeşitli uç noktalara girmeniz gerekmez.

NPM Kullanıcı Arabirimi aracılığıyla grafiksel olarak gösterilen tüm veriler ayrıca Log Analytics aramada da mevcuttur. Depodaki verilerin etkileşimli analizini gerçekleştirebilir, farklı kaynaklardan gelen verileri ilişkilendirebilir, özel uyarılar ve görünümler oluşturabilir ve verileri Excel, PowerBI veya paylaşılabilir bir bağlantıya aktarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.