Platform Güncellemeleri İçin Bakım Kontrolüne Giriş

Bugün, platform bakımı için son derece hassas iş yüklerine sahip müşterilere daha fazla kontrol sağlayan Azure Sanal Makineleri için bir bakım kontrol özelliğinin önizlemesini duyuruldu. Bu özelliği kullanarak, müşteriler yeniden başlatmayan güncellemeler dahil olmak üzere tüm etkili ana bilgisayar güncellemelerini 35 güne kadar kontrol edebilir.

Azure, güvenilirliği, performansı ve güvenliği artırmak veya yeni özellikler başlatmak için altyapısını sık sık güncelleştirir. Hemen hemen tüm güncellemelerin Azure sanal makineleriniz (VM’ler) üzerinde sıfır etkisi vardır. Güncellemelerin bir etkisi olduğunda, Azure güncellemeler için en az etkili yöntemi seçer:

  • Güncelleme yeniden başlatma gerektirmezse, ana bilgisayar güncellenirken VM kısa bir süre duraklatılır veya canlı olarak güncellenmiş bir ana bilgisayara taşınır. Bu yeniden başlatmayan bakım işlemleri, hata etki alanı tarafından hata etki alanı olarak uygulanır ve uyarı durumu sinyalleri alındığında ilerleme durdurulur.
  • Bakımın yeniden başlatılmasını gerektirdiği son derece nadir senaryoda, müşteri planlanan bakım hakkında bilgilendirilir. Azure ayrıca, sizin için çalışan bir zamanda bakımı kendiniz başlatabileceğiniz bir zaman penceresi sağlar.

Genellikle, yeniden başlatmayan güncellemeler genel müşteri deneyimini etkilemez. Ancak, bazı çok hassas iş yükleri, tüm bakım faaliyetlerinin tam kontrolünü gerektirebilir. Bu yeni özellik, bu tür iş yükünü dağıtan müşterilere fayda sağlayacaktır.

Bakım penceresini kontrol etme yeteneği, temeldeki fiziksel sunucunun tek bir müşterinin iş yükünü çalıştırdığı bir Azure Adanmış Ana Bilgisayarda veya Yalıtılmış VM’de çalışan kesintilere karşı son derece hassas olan iş yüklerini dağıtırken özellikle yararlıdır. Bu özellik, diğer müşterilerle paylaşılan ana bilgisayarlara dağıtılan VM’ler için desteklenmez.

Bu özelliği kullanmayı düşünmesi gereken tipik müşteri, güncellemeleri tam olarak kontrol etmeyi gerektirir çünkü en son güncellemelerin yerinde olması gerekirken, işleri bulut kaynaklarının en azından bir kısmının kendi planlarına sıfır etkiyle güncellenmesini gerektirir.

Finansal hizmetler sağlayıcıları, oyun şirketleri veya Azure Dedicated Hosts veya Isolated VM’leri kullanan medya akış hizmetleri gibi müşteriler, en kritik Azure kaynaklarını etkilemeden gerekli güncellemeleri yönetebilmekten fayda sağlayacaktır.

Kaynağa özel bir bakım yapılandırması ekleyerek platform güncellemeleri için bakım kontrol özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Azure güncelleyici bu özel yapılandırmayı gördüğünde, yeniden başlatmayan güncelleştirmeler de dahil olmak üzere sıfır etkili olmayan tüm güncelleştirmeleri atlar. Bakım yapılandırması kaynağa uygulandığı sürece, söz konusu kaynak için ne zaman güncelleme başlatılacağını belirlemek sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Kaynakta bekleyen güncellemeleri kontrol edebilir ve 35 günlük pencerede güncellemeleri uygulayabilirsiniz. Kaynakta bir güncelleştirme başlattığınızda, Azure bekleyen tüm ana bilgisayar güncelleştirmelerini uygular. Yeni bir 35 günlük pencere, kaynakta beklemede olan başka bir güncellemeden sonra başlar. Güncelleştirmeleri 35 günlük süre içinde uygulamamayı seçerseniz, Azure kaynaklarınızın güvenli kalmasını ve diğer düzeltmeleri ve özellikleri almasını sağlamak için bekleyen tüm güncelleştirmeleri sizin için otomatik olarak uygular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.