Peer Azure Sanal Ağlari Yeniden Boyutlandırma

Müşteriler, uygulamalarını Azure’da benimseyip ölçekledikçe, buluttaki ağlarını sürekli olarak büyütmeleri veya yeniden boyutlandırmaları gerekir. Azure’daki sanal ağlar, herhangi bir adres alanı değişikliğine yalnızca sanal ağın herhangi bir eşlemesi yoksa izin verildiği uzun süredir devam eden bir kısıtlamaya sahiptir. Geçtiğimiz günlerde, bu sınırlamanın kaldırıldığını ve müşterilerin herhangi bir kesinti yaşamadan sanal ağlarını özgürce yeniden boyutlandırabileceği duyuruldu. Bu özellik sayesinde, sanal ağ üzerinde bir adres öneki eklenmeden veya silinmeden önce sanal ağdaki mevcut eşlemelerin silinmesine gerek yoktur.

Aynı bölgede veya bölgeler arasında başka bir sanal ağ ile eşlenen bir sanal ağdaki adres alanını güncelleyebilir (ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz). Sanal ağlarda adres alanı güncellemesi, sanal ağ abonelikler arasında başka bir sanal ağ ile eşlenmişse de çalışır. Not: AD Tenantlar arasında eşlemeleri olan sanal ağlar şu anda desteklenmemektedir. Bu özellik, sanal ağın virtualNetworkPeerings nesnesinde iki yeni özellik sunar.

  • remoteVirtualNetworkAddressSpace: Eşlenen sanal ağın en güncel adres alanını içerir. Bu adres, remoteAddressSpace özelliğinde bulunan eşlenen adresle aynı olabilir veya olmayabilir.
  • peeringSyncLevel: remoteVirtualNetworkAddressSpace özelliğinde bulunan adresin, sanal ağ ile gerçekte eşlenen adresle aynı olup olmadığını gösterir.

Bir sanal ağdaki adres alanı güncellendiğinde, bu sanal ağa yönelik uzak sanal ağlardaki karşılık gelen eşleme bağlantılarının yeni adres alanı ile eşitlenmesi gerekir. İki sanal ağ arasındaki eşleme bağlantılarının durumu, eşleme bağlantısının hangi tarafının yeni adres alanıyla eşitlenmesi gerektiğini belirtir.

  • LocalNotInSync: Birinci sanal ağdaki adres alanını güncellediğinizde, ikinci sanal ağdan birinci sanal ağa giden bağlantının eşleme durumu LocalNotInSync olur. Bu aşamada, sanal ağın eski adres alanı genelinde eşleme aktifken, yeni adres alanı uzak sanal ağ ile eşlenmemiştir.
  • RemoteNotInSync: Birinci sanal ağda adres alanını güncellediğinizde, birinci sanal ağdan ikinci sanal ağa bağlantının eşleme durumu RemoteNotInSync olur. Sanal ağdan sanal ağa eşleme bağlantısı üzerinde bir eşitleme işlemi, eşleme boyunca adres alanını eşitleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.