MICROSOFT OPERATIONS MANAGEMENT SUITE – BÖLÜM 1

Operations Management Suite (OMS) Microsoft’un bulut tabanlı IT yönetim çözümüdür. Hem kurum içi yapıları hem de bulut altyapılarını yönetmeye ve korumaya yardımcı olur. OMS bulut tabanlı bir çözüm olduğundan hızlıca ve az yatırım ile altyapı hizmetlerinizde çalışır hale getirebilirsiniz.

OMS’in kendi değerli hizmetleri yanı sıra, bu hizmetleri genişletmek için System Center bileşenleri ile entegre edebilirsiniz. System Center ve OMS birlikte tam bir hibrid yönetim deneyimi sağlamaktadır.

Makale serimizin bu bölümünde OMS’in farkı ve değerli hizmetlerini açıklamaya çalışacağım.

Log Analytics

Log Analtics özelliği işletim sistemleri ve uygulamalar ürettiği log veya performans verilerini toplamaya, aramaya ve ilişki kurmaya yardımcı olmaktadır. Entegre arama ve isteğe göre yapılandırılabilir gerçek zamanlı dashbordlar ile sunucularınızın ve iş yüklerinizin fiziksel lokasyonlarına bakılmaksızın milyonlarca kaydı analiz edebilmektedir.

OMS üzerine ayrıca veri toplamak ve analiz sonuçlarını mantıklı hale getirebilmek için çözümleri kolayca ekleyebilirsiniz. Çözümler otomatik olarak çok küçük yapılandırmalar ile yada hiçbir yapılandırma gerektirmeden agentlara gönderilebilir.

IT Automation

OMS içerisindeki IT Automation Azure Automation ile uygulanarak otomasyon ve yapılandırma yönetimi yapmaktadır.

Azure Automation PowerShell tabanlı runbookları Azure bulut servisleri üzerinde kullanan ve yönetimsel işlemleri otomatize eden bir araçtır. Runbooklar tüm ürünlere yada servislere erişebilen ve onları yönetebilen PowerShell kaynaklarıdır. Ayrıca runbookları yerel veri merkezlerinizde yerel kaynaklarınız için yada Amazon Web Services gibi diğer bulut ürünleri içinde kullanabilirsiniz.

Backup and Disaster Recovery

Backup and Disaster Recovery verilerinizi korumak ve sunucuların yada uygulamalarınızın kullanabilirliliğini sağlamak için yardımcı olmaktadır. Bu çözüm Azure Site Backup ve Azure Site Recovery üzeride çalışmaktadır.

Azure Backup minimal işletme maliyetleri ile uygulama verilerinizi yıllarca korumaktadır. SQL Server yada SharePoint gibi iş yükleriniz için kullanabileceğiniz gibi fiziksel veya sanal Windows sunucularınız içinde bu veri yedekleme servisini kullanabilirsiniz. Ayrıca Azure Backup ile yedeklenen verilerin uzun süreli çoğaltmalarını System Center Data Protection Manager ile birlikte kullanarak oluşturabilirsiniz.

Azure Site Recovery servisi ile felaket durumlarında Hyper-V sanal makinelerinizin, VMware sanal makinelerinizin yada Windows/Linux sanal makinelerinizin yedekliliğini sağlayarak Disaster Recovery (Felaket Kurtarma) yapmaktadır. ASR servisi ile makinelerinizi ikinci bir veri merkezinize yada Azure üzerine replikasyonunu yapabilirsiniz. ASR servisi ayrıca iş yükleriniz içinde felaket ve kurtarma yapabilmektedir. Örneğin SQL Server AlwaysOn.

Security and Compliance

Security and Compliance size altyapı güvenlik risklerinizi tanımlamak, değerlendirmek ve bu riskleri azaltmak için yardımcı olur.

  • Güvenlik ve Denetim çözümü şüpheli aktiviteleri tanımlayabilmek için sistemler üzerinden güvenlik olaylarını toplar ve analiz eder.
  • Antimalware çözümü zararlı yazılımları önlerken, bu yazılımlar ile ilgili bilgileri raporlamaktadır.
  • System Update çözümü yönetilen servislerin üzerindeki güvenlik güncellemeleri ve diğer güncellemeleri analiz ederek sistemlerinizin eksiklerini kolayca görmenizi sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.