Microsoft Azure ile Terraform

Hashicorp Terraform, bulut altyapısını hazırlama ve yönetme için açık kaynaklı bir araçtır. Yapılandırma dosyalarında, sanal makineler, depolama hesapları ve ağ arabirimleri gibi bulut kaynaklarının topolojisini tanımlayan altyapıyı kodlar. Terraform’un komut satırı arabirimi (CLI), yapılandırma dosyalarını Azure’a veya diğer desteklenen bulutlara dağıtmak ve sürümlemek için basit bir mekanizma sağlar.

Bu makalede, Azure altyapısını yönetmek için Terraform’u kullanmanın faydaları anlatılacaktır.

Altyapı yönetimini otomatikleştirin

Terraform’un şablon tabanlı yapılandırma dosyaları, Azure kaynaklarını tekrarlanabilir ve tahmin edilebilir bir şekilde tanımlamanıza, hazırlamanıza ve yapılandırmanıza olanak tanır. Altyapının otomatikleştirilmesi birçok avantajıda beraberinde getirir:

  • Altyapıyı kurarken ve yönetirken insan hataları olasılığını düşürür.
  • Aynı geliştirme, test ve üretim ortamlarını oluşturmak için aynı şablonu birden çok kez kurar.
  • On-demand olarak oluşturarak geliştirme ve test ortamlarının maliyetini düşürür.

Altyapı değişikliklerini uygulanmadan önce anlayın

Bir kaynak topolojisi karmaşıklaştığında altyapı değişikliklerinin anlamını ve etkisini anlamak zor olabilir.

Terraform, kullanıcıların dağıtımdan önce altyapı değişikliklerini doğrulamasına ve önizlemesine olanak tanıyan bir komut satırı arabirimi (CLI) sağlar. Altyapı değişikliklerini güvenli, üretken bir şekilde önizleme yapmak birçok avantajı da beraberinde getirir:

  • Ekip üyeleri, önerilen değişiklikleri ve etkilerini hızlı bir şekilde anlamak suretiyle daha etkili bir şekilde işbirliği yapabilir.
  • İstenmeyen değişiklikler, geliştirme sürecinin başlarında yakalanabilir

Altyapıyı birden fazla buluta dağıtma

Terraform, benzer altyapının Azure ve ek bulut sağlayıcılarına veya kurum içi veri merkezlerine dağıtıldığı çok bulutlu senaryolar için popüler bir araçtır. Geliştiricilerin birden fazla bulut sağlayıcı üzerindeki altyapıyı yönetmek için aynı araç ve yapılandırma dosyalarını kullanmalarını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.