CLOUDLINK SECUREVM İLE AZURE SANAL MAKİNELERİ ŞİFRELEME

CloudLink SecureVM tamamen Azure sanal makinelerini korumak için Windows’un yerel BitLocker şifreleme işlevini güçlendirmektedir. Azure sanal makineler üzerinde CloudLink SecureVM agent kullanabiilmek için SecureVM tarafından korunacak node sayısı kadar CloudLink Center lisansına ihtiyacınız bulunmaktadır.

Azure sanal makine üzerinde CloudLink SecureVM Agent’ı yapılandırmadan önce çalışan bir CloudLink Center sunucusuna ihtiyacınız bulunmaktadır. CloudLink Microsoft Azure Certified programının bir parçası olarak 2 tip pre-licensed modeli sunmaktadır. 5 node yada 25 node tercih edebileceğiniz lisans modelleridir. CloudLink Server detaylı kurulum kılavuzu için tıklayınız. Ayrıca CloudLink Center ile şifreleme yapacağınız sanal makineler arasında bağlantının olduğundan emin olun. Örneğin sanal makineler ve CloudLink Center sunucusu aynı sabnet yada aynı sanal ağ içerisinde olabilir.

PowerShell ile CloudLink SecureVM Agent Kurulumu

  • CloudLink Center Server’a göster JSON config dosyası oluşturun.

{

    “CloudLinkCenter”: “<CloudLinkCenter IP yada FQDN adı>”

}

  • Dosyası yerel diskinizde “c:\cloudlink.config” altına kaydedin.
  • Aşağıdaki PowerShell komutunu çalıştırın.

 

# Get the VM

$vm = Get-AzureVM –ServiceName $servicename –Name $name

# Add CloudLink SecureVM Agent to the Virtual Machine

Set-AzureVMExtension -Publisher CloudLink.SecureVM -ExtensionName CloudLinkSecureVMWindowsAgent -Version 3.* -VM $vm.VM -PublicConfigPath c:\cloudlink.config

# Update the VM which will install the CloudLink SecureVM Agent

Update-AzureVM -Name $servicename -ServiceName $name -VM $vm.VM

 

Portal Üzerinden CloudLink SecureVM Agent Kurulumu

Bu özellik Azure Preview Portal üzerinde kullanılabilmektedir. Öncelikle var olan bir sanal makinenizi seçin yada yeni bir tane oluşturun. Ardından VM detaylarına gelin ve Extensions kutusunu seçin.

Yeni Extensions sekmesi yan sekmekde açılacaktır. Add butonuna basın.

Yeni bir sekme açılacaktır ve kullanılabilir olan eklentiler görülecektir.

CloudLink SecureVM Agent eklentisini seçin Create butonuna basın. Açılan sekmede CloudLinkCenter sunucunuzu gösterin ve tekrar Create butonuna basın.

Ardından CloudLink SecureVM Agent başarılı bir şekilde sanal makinenize kurulacak ve sizde verilerinizi güvenli hale getirebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.