Azure’da Spot VM’leri Kullanma

Spot VM’leri kullanmak, önemli bir maliyet tasarrufunda kullanılmayan Azure kapasitesinden yararlanmanıza olanak tanır. Azure’un kapasiteye geri ihtiyaç duyduğu herhangi bir zamanda, Azure altyapısı Spot VM’leri çıkarır. Bu nedenle, Spot VM’ler toplu işleme işleri, geliştirme / test ortamları, büyük hesaplama iş yükleri ve daha fazlası gibi kesintileri işleyebilen iş yükleri için mükemmeldir.

Kullanılabilir kapasite miktarı boyuta, bölgeye, günün saatine ve daha fazlasına göre değişebilir. Spot VM’leri dağıtırken Azure, kullanılabilir kapasite varsa VM’leri tahsis eder, ancak bu VM’ler için SLA yoktur. Spot VM yüksek kullanılabilirlik garantisi sunmaz. Azure’un kapasiteye geri ihtiyaç duyduğu herhangi bir zamanda, Azure altyapısı Spot VM’leri 30 saniye önceden bildirerek çıkarır.

VM’ler kapasiteye veya belirlediğiniz maksimum fiyata göre tahliye edilebilir. Sanal makineler için, tahliye politikası, tahliye edilen VM’lerinizi durdurulan ayrılmış duruma geçirir ve tahliye edilen VM’leri daha sonra yeniden konuşlandırmanıza olanak tanıyan Deallocate olarak ayarlanır. Ancak, Spot VM’lerin yeniden tahsis edilmesi mevcut Spot kapasitesinin bulunmasına bağlı olacaktır. Dağıtılan VM’ler, spot vCPU kotanız için hesaba katılır ve temeldeki diskleriniz için ücretlendirilirsiniz. Kullanıcılar Azure Zamanlanmış Olaylar aracılığıyla VM içi bildirimleri almayı seçebilir. Bu, sanal makinelerinizin boşaltılıp boşaltılmadığını size bildirir ve tahliyeden önce herhangi bir işi bitirmek ve kapatma görevlerini gerçekleştirmek için 30 saniyeniz olacaktır.

Spot VM’ler için aşağıdaki VM boyutları desteklenmez:

  • B-serisi
  • Her boyuttaki promosyon sürümleri (Dv2, NV, NC, H promosyon boyutları gibi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.