Azure’da Şirket İçi Lisanslarınızı Kullanarak Büyük Tasarruf Edin

Ek maliyet nedeniyle iş yüklerinizin bir kısmını veya tamamını buluta taşımakta hâlâ tereddüt ediyor musunuz? Sahip olma maliyetinizi önemli ölçüde düşürmenin en kolay yollarından biri, Azure Hibrit Avantajı adlı özel bir lisans teklifi kullanmaktır.

Windows Server veya SQL Server şirket içi iş yüklerini Microsoft Azure’a geçirirken Azure Hibrit Avantajı, Yazılım Güvencesi (SA) kapsamındaki mevcut lisanslarınızı kullanmanıza olanak tanır. SA ile hem Windows hem de SQL Server lisanslarını Azure’a getirerek, kullandıkça öde fiyatlandırmasına kıyasla yüzde 85’e kadar tasarruf edebilirsiniz.

Sunucu geçiş maliyeti endişeleri, geçiş sırasında bulut ve şirket içi lisanslar için iki kat ödeme yapılması ve ek altyapı ve güvenlik maliyetleri dahil olmak üzere çeşitli şekillerde olabilir. Geçişler sırasında Azure Hibrit Avantajı, Azure ve şirket içi iş yüklerini ek ücret ödemeden aynı anda çalıştırmak için 180 gün süre tanıyarak riski azaltmaya yardımcı olur. Veya hibrit bir altyapıyı çalıştırmaya devam etmek için her iki lisansı da kalıcı olarak tutabilirsiniz.

Diğer sağlayıcıların bulut hizmetlerini kullanırken kuruluşların hem altyapı hem de lisanslar için ödeme yapması gerekir. Azure Hibrit Avantajı ile yalnızca ek altyapı için ödeme yaparsınız. Windows Server lisansınızı diğer sağlayıcıların bulutlarında yeniden satın almanız gerekecektir. Ve yalnızca Azure, ücretsiz genişletilmiş güvenlik güncelleştirmeleri sunar. Bir Windows veya SQL Server iş yükünü Azure’a taşıdığınızda, genişletilmiş güvenlik güncelleştirmeleri, destek sona erdikten sonra üç yıllık ücretsiz güvenlik güncelleştirmeleri sağlayarak risk ve maliyeti azaltır.

Ayrıca Azure Hibrit Avantajı, etkin ve kullanılmayan şirket içi Red Hat veya SUSE Linux abonelikleri için geçerli olup, mevcut Linux iş yüklerinizi Azure’da kullanmanıza ve yalnızca sanal makine altyapı maliyetleriniz için ödeme yapmanıza olanak tanır.

Azure Hibrit Avantajı, Windows Server (Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 ve Windows Server 2019’un hem Standard hem Datacenter sürümleri) üzerinde EAS, SCE veya Open Value aboneliği gibi aktif bir SA veya abonelik lisansına sahip müşteriler için geçerlidir. Tüm Azure bölgelerinde ve SQL veya üçüncü taraf pazar yazılımı çalıştıran sanal makinelerde desteklenir. Azure Hibrit Avantajı, ayrılmış ana bilgisayarlar için sınırsız sanallaştırma sunar. Bu lisanslar için ayrılan sanal çekirdek sayısının, gereksinimlerinin ve avantajlara nasıl başvurulacağının dökümü için Windows Server için Azure Hibrit Avantajı’na bakın.

Azure Sanal Makinelerinde SQL Server için Hibrit Avantaj, Yazılım Güvencesine sahip müşterilerin Azure Sanal Makinelerinde SQL Server çalıştırdıklarında şirket içi lisanslarını kullanmalarına olanak tanır. Yazılım Güvencesi ile, yeni bir SQL sanal makinesini dağıtırken veya kullandıkça öde lisansıyla mevcut bir SQL sanal makinesi için SQL Server Azure Hybrid Benefit’i etkinleştirirken bu avantajı kullanabilirsiniz.

Azure Hibrit Avantajı ile hem IaaS hem de PaaS ortamlarında mevcut SQL Server lisanslarınızdan yararlanabilirsiniz. SQL Server DBaaS için Azure Hibrit Avantajı geçerlidir ve değişimde bir SQL Server Enterprise çekirdeği için size dört sanal CPU sağlar.

Tahmini kapasiteyi önceden satın alırken Azure hizmetlerinde indirim sağlayan Azure Reserved Instance satın alarak daha da fazla tasarruf elde edebilirsiniz. Bir yıllık veya üç yıllık kaynak ihtiyaçlarınız konusunda öngörüde bulunarak Azure Reserved Instance’ı seçerseniz yüzde 72’ye varan indirimler elde edebilirsiniz. Azure Hibrit Avantajı ile birlikte bu rezervasyonlar, standart kullandıkça öde fiyatına göre yüzde 80’den fazla tasarruf sağlayabilir. Gerçek tasarruflarınız değişiklik gösterebilir, bu nedenle tasarruf aralığınızı tahmin etmek için Azure Hibrit Avantajı Tasarruf Hesaplayıcı’yı kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.