Azure’da Sanal Makineler İçin Bakım

Azure, sanal makineler için ana bilgisayar altyapısının güvenilirliğini, performansını ve güvenliğini artırmak için platformunu düzenli olarak günceller. Bu güncellemelerin amacı, barındırma ortamındaki yazılım bileşenlerini yamalamaktan ağ bileşenlerini yükseltmeye veya donanımı devre dışı bırakmaya kadar değişir.

Güncellemeler, barındırılan VM’leri nadiren etkiler. Güncellemelerin bir etkisi olduğunda, Azure güncellemeler için en az etkili yöntemi seçer:

  • Güncelleme yeniden başlatma gerektirmezse, ana bilgisayar güncellenirken VM duraklatılır veya VM önceden güncellenmiş bir ana bilgisayara canlı olarak taşınır.
  • Bakımın yeniden başlatılması gerekiyorsa, planlanan bakım konusunda bilgilendirilirsiniz. Azure ayrıca, sizin için çalışan bir zamanda bakımı kendiniz başlatabileceğiniz bir zaman penceresi sağlar. Bakım acil değilse, kendi kendine bakım penceresi genellikle 30 gündür. Azure, planlanan platform bakımının sanal makinelerin yeniden başlatılmasını gerektirdiği vaka sayısını azaltmak için teknolojilere yatırım yapmaktadır.

Yeniden başlatma gerektirmeyen bakım

Çoğu platform güncellemesi müşteri sanal makinelerini etkilemez. Etkisiz bir güncelleme mümkün olmadığında Azure, müşteri sanal makineleri için en az etkili olan güncelleme mekanizmasını seçer. Sıfır etkili olmayan bakımların çoğu VM’i 10 saniyeden daha kısa bir süre duraklatır. Bazı durumlarda, Azure belleği koruyan bakım mekanizmaları kullanır. Bu mekanizmalar VM’i 30 saniyeye kadar duraklatır ve belleği RAM’de korur. Daha sonra VM yeniden başlatılır ve saati otomatik olarak senkronize edilir.

Bellek koruma bakımı, Azure VM’lerinin yüzde 90’ından fazlasında çalışır. G, M, N ve H serileri için çalışmaz. Azure, giderek artan oranda canlı geçiş teknolojilerini kullanıyor ve duraklama sürelerini azaltmak için bellek koruyucu bakım mekanizmalarını geliştiriyor. Yeniden başlatma gerektirmeyen bu bakım işlemleri bir seferde bir hata etki alanı olarak uygulanır. Herhangi bir uyarı sağlık sinyali alırlarsa dururlar.

Bu tür güncellemeler bazı uygulamaları etkileyebilir. VM farklı bir ana bilgisayara canlı olarak taşındığında, bazı hassas iş yükleri, VM duraklamasına neden olan birkaç dakika içinde hafif bir performans düşüşü gösterebilir. VM bakımına hazırlanmak ve Azure bakımı sırasında etkisini azaltmak için, bu tür uygulamalar için Windows veya Linux için Zamanlanmış Olaylar’ı kullanmayı deneyin.

Genel önizlemede, yeniden başlatma gerektirmeyen bakımı yönetmeye yardımcı olabilecek bir özellik, bakım kontrolü de vardır. Azure Dedicated Hosts veya yalıtılmış bir VM kullanıyor olmalısınız. Bakım kontrolü, platform güncellemelerini atlama ve 35 günlük yuvarlama penceresinde istediğiniz zaman güncellemeleri uygulama seçeneği sunar.

Canlı taşıma

Canlı geçiş, yeniden başlatma gerektirmeyen ve VM için belleği koruyan bir işlemdir. Genellikle 5 saniyeden fazla sürmeyen bir duraklamaya veya donmaya neden olur. G, M, N ve H serileri hariç olmak üzere, hizmet (IaaS) VM’lerinin tüm altyapısı canlı geçiş için uygundur. Uygun VM’ler, Azure filosuna dağıtılan IaaS VM’lerinin yüzde 90’ından fazlasını temsil eder.

Azure platformu, aşağıdaki senaryolarda canlı geçişi başlatır:

  • Planlı bakım
  • Donanım arızası
  • Tahsis optimizasyonları

Bazı planlı bakım senaryoları canlı geçiş kullanır ve canlı geçiş işlemlerinin ne zaman başlayacağını önceden bilmek için Zamanlanmış Olaylar’ı kullanabilirsiniz. Canlı taşıma, Azure Machine Learning algoritmaları yaklaşan bir donanım arızası öngördüğünde veya VM tahsislerini optimize etmek istediğinizde VM’leri taşımak için de kullanılabilir. Canlı taşıma bildirimleri Monitör ve Hizmet Durumu günlüklerindeki Azure portalında ve bu hizmetleri kullanıyorsanız Zamanlanmış Olaylarda görünür.

Yeniden başlatma gerektiren bakım

VM’lerin planlı bakım için yeniden başlatılması gerektiği nadir durumlarda, önceden bilgilendirilirsiniz. Planlanan bakımın iki aşaması vardır: self servis aşaması ve programlı bakım aşaması.

Genellikle dört hafta süren self servis aşamasında, VM’lerinizin bakımını başlatırsınız. Self servisin bir parçası olarak, her VM’im durumunu ve son bakım talebinizin sonucunu görmek için sorgulayabilirsiniz. Self servis bakımını başlattığınızda, VM”niz zaten güncellenmiş bir düğüme yeniden konuşlandırılır. VM yeniden başlatıldığından, geçici disk kaybolur ve sanal ağ arabirimi ile ilişkili dinamik IP adresleri güncellenir.

Self servis bakım sırasında bir hata oluşursa işlem durur, VM güncellenmez ve self servis bakımı yeniden deneme seçeneğine sahip olursunuz.Self servis aşaması sona erdiğinde, planlanan bakım aşaması başlar. Bu aşamada, yine de bakım aşamasını sorgulayabilirsiniz, ancak bakımı kendiniz başlatamazsınız.

Planlanan bakım aşamasına kadar beklemeye karar verirseniz, VM’lerinizin en yüksek kullanılabilirliğini korumak için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır.

Her Azure bölgesi, aynı coğrafi bölgedeki başka bir bölge ile eşleştirilir. Birlikte, bir bölge çifti yaparlar. Zamanlanmış bakım aşamasında, Azure yalnızca bir bölge çiftinin tek bir bölgesindeki sanal makineleri güncelleştirir. Örneğin, Azure, Kuzey Orta ABD’deki VM’i güncellerken, Güney Orta ABD’deki hiçbir VM’i aynı anda güncellemez. Ancak, Kuzey Avrupa gibi diğer bölgeler Doğu ABD ile aynı zamanda bakım altında olabilir. Bölge çiftlerinin nasıl çalıştığını anlamak, VM’lerinizi bölgelere daha iyi dağıtmanıza yardımcı olabilir.

Azure VM’lerine iş yükü dağıtırken, uygulamanıza yüksek kullanılabilirlik sağlamak için VM’leri bir kullanılabilirlik kümesi içinde oluşturabilirsiniz. Kullanılabilirlik kümelerini kullanarak, yeniden başlatma gerektiren bir kesinti veya bakım olayı sırasında en az bir VM’in kullanılabilir olmasını sağlayabilirsiniz. Sanal makine ölçek kümeleri, bir dizi özdeş VM’i tek bir kaynak olarak dağıtmak ve yönetmek için kullanabileceğiniz bir Azure hesaplama kaynağıdır. Ölçek kümesi, kullanılabilirlik kümesindeki VM’ler gibi UD’lere otomatik olarak dağıtılır. Kullanılabilirlik kümelerinde olduğu gibi, ölçek kümelerini kullandığınızda, planlı bakım sırasında herhangi bir zamanda yalnızca bir UD güncellenir.

Kullanılabilirlik bölgeleri, bir Azure bölgesindeki benzersiz fiziksel konumlardır. Her bölge, bağımsız güç, soğutma ve ağ bağlantısı bulunan bir veya daha fazla veri merkezinden oluşur. Esnekliği sağlamak için, tüm etkin bölgelerde en az üç ayrı bölge vardır. Kullanılabilirlik bölgesi, bir hata etki alanının ve bir güncelleme etki alanının birleşimidir. Bir Azure bölgesindeki üç bölgede üç veya daha fazla VM oluşturursanız, VM’leriniz üç hata etki alanına ve üç güncelleme etki alanına etkili bir şekilde dağıtılır. Azure platformu, farklı bölgelerdeki VM’lerin aynı anda güncelleştirilmediğinden emin olmak için güncelleme etki alanları arasındaki bu dağılımı tanır. Her altyapı güncelleştirmesi tek bir bölge içinde bölgeden bölgeye yayılır. Ancak, Bölge 1’de dağıtımın ve Bölge 2’de farklı dağıtımın aynı anda devam etmesini sağlayabilirsiniz. Dağıtımların hepsi serileştirilmiş değildir. Ancak, tek bir dağıtım riski azaltmak için her seferinde yalnızca bir bölge oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.