Azure’da Otomatik Ölçeklendirme ile Anında Bulut Tasarrufu

Kullanılmayan bulut kaynakları, bilgi işlem bütçenizi gereksiz yere tüketebilir ve eski şirket içi mimarilerin aksine, yoğun kullanım zamanları için bilgi işlem kaynaklarını fazladan sağlamaya gerek yoktur.

Otomatik ölçeklendirme, kapasiteyi talebe göre daha iyi ayarlamak için kullanımdaki kaynakları otomatik olarak yukarı ve aşağı ölçeklendirerek Azure iş yükleriniz için maliyet tasarruflarının kilidini açmanıza yardımcı olabilecek değer kaldıraçlarından biridir. Bu uygulama, doğası gereği “yoğun” talebe sahip dinamik iş yükleri için boşa harcanan harcamayı büyük ölçüde azaltabilir.

Bazı durumlarda, ara sıra yüksek talebin olduğu iş yükleri son derece düşük ortalama kullanıma sahiptir ve bu da onları, yeniden boyutlandırma ve rezervasyonlar gibi diğer maliyet optimizasyonu uygulamaları için uygunsuz hale getirir.

Bir uygulamanın bulut kaynaklarına daha fazla talepte bulunduğu dönemlerde, otomatik ölçeklendirme, yükün üstesinden gelmek ve performans ile kullanılabilirlik için hizmet düzeyi anlaşmalarını karşılamak üzere kaynaklar ekler. Yük talebinin azaldığı zamanlar için (geceler, hafta sonları, tatiller), otomatik ölçeklendirme, maliyetleri azaltmak için boşta kalan kaynakları kaldırabilir. Otomatik ölçeklendirme, minimum ve maksimum örnek sayısı arasında otomatik olarak ölçeklenir ve bir dizi kurala göre sanal makineleri otomatik olarak çalıştırır, ekler veya kaldırır.

Otomatik ölçeklendirme, neredeyse gerçek zamanlı maliyet optimizasyonudur. Şöyle düşünün: Evinize, yılın büyük bir bölümünde kullanılmayan fazladan yatak odalarıyla bir ek inşa etmek yerine, yakındaki bir otelle anlaşmanız var. Misafirleriniz istedikleri zaman ve son dakikada check-in yapabilirler ve otel otomatik olarak geldikleri günlerin ücretini sizden tahsil eder.

Yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda kapasite için ödeme yaparak bulut esnekliğinden yararlanmakla kalmaz, aynı zamanda bir operatörün sistemin performansını sürekli olarak izleme ve kaynak ekleme veya çıkarma hakkında kararlar verme ihtiyacını da azaltabilirsiniz.

Azure, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çoğu işlem seçeneği için Azure Monitor otomatik ölçeklendirmesini kullanarak yerleşik otomatik ölçeklendirme sağlar:

  • AAzure Virtual Machines Scale Sets
  • Service Fabric
  • Azure App Service

Azure Functions, herhangi bir otomatik ölçeklendirme kuralı yapılandırmanız gerekmediği için önceki işlem seçeneklerinden farklıdır.

Azure Monitor otomatik ölçeklendirme, sanal makine ölçek kümeleri, Azure Uygulama Hizmeti için ortak bir otomatik ölçeklendirme işlevi kümesi sağlar. Ölçeklendirme, bir programa göre veya CPU veya bellek kullanımı gibi bir çalışma zamanı metriğine dayalı olarak gerçekleştirilebilir.

Gereksinimlerinizi karşılıyorsa, platformun yerleşik otomatik ölçeklendirme özelliklerini kullanın. Değilse, gerçekten daha karmaşık ölçeklendirme özelliklerine ihtiyacınız olup olmadığını dikkatlice değerlendirin. Ek gereksinimlerin örnekleri arasında daha fazla ayrıntı düzeyi, ölçeklendirme için tetikleyici olayları algılamanın farklı yolları, abonelikler arasında ölçeklendirme ve diğer kaynak türlerinin ölçeklendirilmesi yer alabilir.

Uygulama tasarımının, yük arttıkça ölçeğin bu uygulamanın nasıl ele alınacağını etkileyebileceğini unutmayın. Ayrıca, genel olarak, ölçeği büyütmenin küçültmekten daha iyi olduğunu da bilin. Ölçek küçültme genellikle temel hazırlığın kaldırılmasını veya kapalı kalma süresini içerir. Bu nedenle, bir iş yükünün oldukça değişken olduğu durumlarda daha küçük örnekler seçin ve gerekli performans düzeyini elde etmek için ölçeği genişletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.