Azure VM’iniz İçin Güncellemeleri Yönetme

Bu blog yazısında, Azure VM’leriniz için güncellemeleri yönetmek için Update Management çözümünü kullanma hakkında bahsedeceğim. Azure VM’nizin içinden, kullanılabilir güncelleştirmelerin durumunu hızlı bir şekilde değerlendirebilir, gerekli güncelleştirmeleri yükleme işlemini başlatabilir ve güncelleştirmelerin VM’e başarıyla uygulandığını doğrulamak için dağıtım sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

VM’den,  sanal makineler bölümündeki “Güncellemeleri Yönet” i seçebilirsiniz. Seçildikten sonra, bu VM için Güncelleme Yönetimi çözümünün etkin olup olmadığını belirlemek için doğrulama gerçekleştirilir. Etkin değilse, çözümü etkinleştirmek için seçeneğiniz olur.

Çözüm etkinleştirme işlemi 15 dakika alabilir ve bu süre zarfında tarayıcı penceresini kapatmamalısınız. Çözüm etkinleştirildikten ve günlük verileri çalışma alanına akmaya başladıktan sonra, bir sonraki bölümde anlatılan gösterge tablosundaki analiz için verilerin bulunması 30 dakikadan fazla sürebilir. Gelecekte bu zamanlamanın önemli ölçüde iyileşmesini bekliyoruz.

Manage Updates (Güncellemeleri Yönet) kontrol panelinden, VM’de eksik güncelleme sayısının ve grafik gösterimini görüntüleyen ciddi derecesine göre eksik güncelleştirmeler bölümünden VM’in güncelleştirme uyumluluk durumunu inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda, güncelleme sınıflandırmasıyla eksik olan güncellemeleri nasıl kategorize ettiği gösterilmektedir.

Bir güncelleştirme dağıtımı oluşturmak ve VM’i uyumluluk düzeyine getirmek için, sürüm zamanlamanızı ve hizmet pencerenizi izleyen bir dağıtım yapılandırın. Bu, yalnızca kritik veya güvenlik güncelleştirmeleri gibi dağıtımda hangi güncelleme türlerini içerileceğini veya belirli güncelleştirmeleri hariç tutmak istediğinizi içerir.

Bölümün üst kısmındaki “Bu VM için dağıtım planlayın” düğmesini tıklayarak VM için yeni bir Güncelleme Dağıtımı oluşturun ve gerekli değerleri belirtin.

Zamanlamayı yapılandırmayı tamamladıktan sonra “Tamam” düğmesine tıklayın ve durum gösterge tablasına dönün. Zamanlanmış işin, az önce oluşturduğunuz dağıtım planını gösterdiğini göreceksiniz.

Zamanlanmış dağıtım yürütüldüğünde, Tamamlanan ve devam eden tabloda durumun bu dağıtım için görünmesini görebilirsiniz. Tamamlanan güncelleme dağıtımını çift tıklattığınızda, ayrıntılı dağıtım durumu sayfasına yönlendirilirsiniz.

Güncelleme dağıtımının bir parçası olarak gerçekleştirilen tüm ayrıntılı faaliyetleri gözden geçirmek için “Tüm Kayıtlar ve Çıktıları” nı seçin. Bu, hedef VM üzerinde güncelleme dağıtımını yönetmekten sorumlu olan çalışma kitabının iş akışını gösterecektir.

Desteklenen İşletim Sistemleri

  • Windows 2012 ve sonrası
  • RedHat Linux 6 & 7, Ubuntu Sunucusu 12.04 LTS, 14.04 LTS, 15.10 ve 16.04

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.