Azure Trafik Yöneticisini Kullanarak Web Sitesi Yanıtlarını Geliştirin

Bu makalede, kullanıcı trafiğini en düşük gecikmeyle web sitesine yönlendirerek yüksek derecede duyarlı bir web sitesi oluşturmak için Azure Trafik Yöneticisinin nasıl kullanılacağını açıklamaya çalışacağım. Genellikle, en düşük gecikme süresi olan veri merkezi, coğrafi mesafeye en yakın olandır.

Azure Trafik Yöneticisinin nasıl çalışırtığını görmek için bu makalede aşağıdaki sanal makineler kullanılacaktır.

 • Farklı Azure bölgelerinde çalışan iki Windows Server sunucusu. Üzerilerinde IIS kurulmuştur ve makine isimlerini gösteren basit web sayfaları oluşturulmuştur. Web1 isimli VM Doğu ABD’de ve Web2 isimli VM Kuzey Avrupa’dadır.
 • Azure Trafik Yöneticisini test etmek için iki test VM’i – Client1 isimli VM Doğu ABD’de ve Client2 isimli VM Kuzey Avrupa’dadır. Test VM’leri, Azure Trafik Yöneticisinin, kullanıcı trafiğini en düşük gecikmeyi sağladığı gibi aynı bölgede çalışan web sitesine yönlendirdiğini göstermek için kullanılır.

Makalemiz için gereken sanal makineleri oluşturduktan sonra makinelere DNS isimlerini yapılandırmamız gerekmektedir. Azure Trafik Yöneticisi, kullanıcı trafiğini hizmetin bitiş noktalarının DNS adına göre yönlendirir. Ben örnek olarak onderiisvmeastus ve onderiisvmneurope isimlerini kullanacağım

 • Azure Portal ekranından birincil makinenizin Overview sekmesine tıklayın. DNS bölümünden Configure butonuna tıklayabilirsiniz.
 • DNS name labe bölümüne sanal makineniz için DNS ismini girerek Save butonuna basın.
 • Bu işlemin benzerini ikinci web sunucunuz içinde yapmanız gerekmektedir. İşlemler tamamlandıktan sonra sanal makinelerinizin isimleri aşağıdaki örneklere benzer şekilde olmalıdır.

onderiisvmeastus.eastus.cloudapp.azure.com ve onderiisvmneurope.northeurope.cloudapp.azure.com

Şimdi artık kullanıcı trafiğini en düşük gecikmeyle son noktaya göndererek yönlendiren bir Azure Trafik Yöneticisi profili oluşturabiliriz.

 • Azure portal üzerinde Create a resource > Networking bölümüne gelerek Traffic Manager Proffiler’ı arama bölümünden arayın ve seçin. Daha sonra Create butonuna basarak oluşturmaya başlayabilirsiniz. Aşağıdakine benzer bir Traffic Manager oluşturmanız gerekmektedir.
 1. Traffic Manager Name: Bu adın trafficmanager.net bölgesi içinde benzersiz olması ve Traffic Manager profilinize erişmek için kullanılan DNS adı, trafficmanager.net ile sonuçlanması gerekir.
 2. Routing method : Yönlendirme metodu olarak Performance seçin.
 3. Resource Group: Farklı bir kaynak grubu oluşturun.
 4. Resource Group Location: Herhangi bir bölge seçebilirsiniz. Bu ayar, kaynak grubunun yerini belirtir ve küresel olarak dağıtılacak Trafik Yöneticisi profili üzerinde bir etkisi olmaz.
 • Kullanıcı trafiğini kullanıcıya en yakın uç noktaya yönlendirmek için IIS sunucularını çalıştıran iki VM’i Azure Trafik Manager’a endpoint olarak eklememiz gerekmektedir.
 • Add butonuna bastıktan sonra aşağıdaki gibi yapılandırabilirsiniz.
 1. Endpoint tipi olarak “Azure endpoint ” seçin.
 2. Bölgeyi belirtici bir isim girin.
 3. Hedef kaynağı olarak o bölgedeki VM’in Public IP adresini gösterin.
 4. Aynı işlemleri tekrarlayarak North Europe bölgesindeki VM’iniz içinde bir Endpoint tanımlayın.

Artık Azure Trafik Yöneticisi’nin, kullanıcı trafiğini en az gecikme süresi sağlamak için web sitesini çalıştıran en yakın sanal makinelere nasıl yönlendirdiğini test edebiliriz.

 • Web1 sunucusu ile aynı bölgede bulunan istemci bir makineden Traffic Manager’ın DNS ismine erişmeye çalıştığınızda Web1 sunucusuna yönlendirildiğini görebilirsiniz.
 • Aynı şekilde Web2 sunucusu ile aynı bölgede bulunan istemci bir makineden Traffic Manager’ın DNS ismine erişmeye çalıştığınızda Web2 sunucusuna yönlendirildiğini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.