Azure Traffic Manager’ı Kullanarak Blue-Green Dağıtımları

Azure’un DNS tabanlı yük dengeleme çözümü olan Azure Traffic Manager, müşteriler tarafından, küresel bir kullanıcı tabanını Azure’daki uç noktalara yönlendirmek de dahil olmak üzere çok çeşitli kullanım durumları için kullanılır ve
kritik iş yükleri ve şirket içi ortamlardan buluta geçiş görevleri için kesintisiz otomatik yük devretme sağlar. Kurumların
Traffic anager’dan yararlanmalarının en önemli nedenlerinden biri, Traffic Manager’ın weighted round-robin routing metodunu kullanarak bir Blue-Green dağıtım işlemi uygulamasıdır.

Blue-Green dağıtımı, dağıtılmakta olan yeni sürümdeki sorunlardan kaynaklanan kesintilerin etkisini azaltabilecek bir yazılım dağıtım yöntemidir. Bu, yazılımın yeni sürümünü sınırlı bir kullanıcı grubuna maruz bırakarak herkesin yeni sürümü kullanana kadar kademeli olarak genişletilmesiyle elde edilir. Herhangi bir zamanda yeni sürüm sorunlara neden oluyorsa, örneğin bir web uygulamasının yeni sürümünde bozuk bir kimlik doğrulama iş akışı varsa, tüm kullanıcılar anında eski sürüme yönlendirilebilir. Bu, Blue ve Green olarak bilinen iki eşleşen sanal ortam çalıştırarak elde edilir. Normalde yalnızca bir ortam (Blue) tüm kullanıcı trafiğine hizmet eder ve diğer ortam (Green) yoktur veya boşta kalır. Green ortama yapılan bir üretim dağıtımı sırasında, Traffic Manager Green ortamı canlı trafikle sürekli olarak test ederken giderek daha fazla kullanıcıyı Mavi’den Yeşil’e göndermek için kullanılabilir.

Azure’da çalışan iş yükleriniz için öneri, eski kodu olan Blue ortamı ve yeni kodu olan Green ortamı ayrı Azure Kaynak Yöneticisi gruplarında ayarlamaktır. Endpoint harici ise, iki ortamı yönetmek ve dağıtmak için herhangi bir sürekli entegrasyon ve dağıtım aracını kullanabilirsiniz. Ortamları hazır hale getirdikten sonra, Azure portalı, PowerShell veya CLI’yi kullanarak, yönlendirme yöntemi olarak weighted round-robin routing bir Traffic Manager profili oluşturabilir ve bu ortamlara karşılık gelen bitiş noktalarını ekleyebilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte, ilk ağırlık noktası olan Blue.msazureturkey.com’u 1.000 ve ikinci ağırlık noktası Green.msazureturkey.com’u 1 ağırlık olarak belirlenmiştir. Bu, tüm trafiğin Blue ortama gitmesini ve hiçbir trafiğin Green’e yönlendirilmemesini sağlar ortamı. Bu, Blue-Green dağıtımının başlangıçtaki durumudur.

Bu noktada, uygulamanızı doğrudan uç noktalara bağlanmayacak şekilde ayarlamalısınız, ancak oluşturduğunuz profilin DNS adını kullanarak Traffic Manager’ı kullanmalısınız. (bu DNS adı trafficmanager.net ile bitecektir).

Green ortamı, yayınlamak istediğiniz en son sürümle güncelledikten sonra, Green ortamın ağırlığını sürekli olarak artırabilir ve böylece şimdiye kadar sınırlı sayıda kullanıcıya yönlendirebilirsiniz. Daha sonra Azure Monitor veya Azure Network Watcher kullanarak, daha fazla kullanıcının Yeşil ortama maruz kalabileceklerini veya kullanıcı göndermeyi durdurmanız gerekip gerekmediğini görmek için bu kullanıcıların deneyimini izleyebilirisiniz.

Yazılım dağıtımınız tamamlanıncaya ve tüm trafik artık yazılımınızın yeni sürümünü çalıştıran Green ortama yönlendirilinceye kadar Green ortama verilen ağırlıkta yukarı veya aşağı ilerlemeye devam edebilirsiniz.

Azure Traffic Manager, Blue-Green metodolojisini kesintisiz, ayrıntılı ve hızlı hareket ettirir ve güvenle dağıtma işlemini yapar. Her şeyden önce, Green çevreyi ne kadar hızlı ya da ne kadar yavaşlatmak istediğinize karar vermek konusunda kontrol sizdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.