AZURE SQL DATABASE POINT IN TIME RESTORE

Azure SQL Database servisi tüm veritabanlarınızı otomatik olarak yedeklemektedir. Bu yedeklerin muhafaza süreleri Basic için 7 gün, Standard için 14 gün, Premium için 35 gündür. Point-in-time özelliği kullanıcıların kendilerinin yapabildikleri bir self-service yeteneğidir ve kullanıcılar istedikleri veritabanlarını Basic, Standard yada Premium muhafaza sürelerine göre istedikleri tarihte geri dönebilirler. Restore işlemleri sırasında her zaman yeni bir veri tabanı oluşturulur.

Yedekleme işlemi otomatik olarak yapılan bir işlemdir. Burada kullanıcıların ek bir efor sarfetmelerine gerek yoktur ayrıca yedekleme için ek bir ücrette ödenmez. Ancak restore edildiğinde ek ücret ödenir. Çünkü daha öncede belirttiğimiz gibi restore işlemi sırasında yeni bir veritabanı oluşturulur. Yeni oluşan veritabanının özellikleri doğrultusunda rutin veritabanı ücreti yansıtılmaktadır.

Tüm Basic, Standard ve Premium veritabanlarında Full yedekler haftalık, değişen (Differential) yedekler ise günlük alınmaktadır. Log yedekleri 5 dakikada bir alınır. Full backup veritabanı ilk defa oluşturulduğunda zamanlanır. Normalda full backup ortalama 30 dakika sürmektedir ancak veriniz çok fazla ise süre ister istemez artacaktır. Full backup tamamlandıktan sonra diğer yedeklemeler otomatik olarak zamanlanacak ve arka tarafta sessizce yönetilecektir. Yerel yedeklilik(Local Redundancy) ile birlikte Yedekleme dosyaları veritabanınızın tutulduğu verimerkezinde barındırılır. En son, haftalık ve günlük yedeklemeler de felaket kurtarma amaçlı aynı jeo-politik alanda eşleştirilmiş bölgeye kopyalanır.

Azure Management Portal kullanarak Basic, Standard yada Premium veritabanlarından muhafaza süreleri içerisinde istenilen zamanda canlı olarak restore işlemi kolayca yapılabilmektedir.

Restore butonuna bastığınızda restore sırasında oluşturulacak yeni veritabanı için bir isim girmeniz gerekmektedir. Ayrıca Restore Point bölümünden slider vasıtasıyla istediğiniz muhafaza zamanına geri dönebilir yada manul olarak tarih ve istenilen saati yazabilirsiniz.

Ayrıca eğer Basic, Standard yada Premium veritabanlarını silerseniz, son yedekleme tarihi üzerinden geri döndürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.