Azure Site Recovery Artık Windows Server 2016’yı Destekliyor

26 Eylül 2016’da Atlanta’daki Ignite konferansında Microsoft, sunucu işletim sisteminin en yeni sürümünü tanıttı: Windows Server 2016. Geleneksel uygulama ve veri merkezi altyapısını çalıştırmak için kullanılabilen bulutlara hazır bir işletim sistemi ve aynı zamanda müşterilerin iş yüklerini daha güvenli, verimli ve çevik bir bulut modeline geçirmelerine yardımcı olmak için yenilikler sunmaktadır.

Azure Site Recovery’ın Windows Server 2016’ya olan desteği geçen günlerde duyuruldu. Müşteriler, artık bir Windows Server 2016’da barındırılan Hyper-V sanal makinelerini Azure’a veya ikincil bir siteye çoğaltmak, korumak (veya taşımak) için Azure Site Recovery’ı kullanabiliyorlar.

Bu hafta, Azure Site Recovery’ın aşağıdaki yapılandırmada bir Hyper-V Server 2016 üzerinde konuşlandırılan sanal makinelerin korunması ve çoğaltılmasına verdiği desteği açıklandı. Önümüzdeki aylarda bu Cloud OS platformuna olan desteğimizi artırmak için yolculuk devam edecektir.

Bir Windows Server 2016’da barındırılan iş yüklerini ikincil bir veri merkezine veya Azure’a kurtarma desteğine ek olarak, Azure Site Recovery’nin müşterilerin yararlanabileceği bazı önemli özellikleri vardır:

  • DR kurulumunun karmaşıklığını ortadan kaldıran ve iş yüklerinizi korumayı ve çoğaltmayı kolaylaştıran rehberli bir deneyim.
  • Kurtarma Planları ve Azure Otomasyonu’nu kullanarak tek bir tıklamayla DR planlarınızı düzenlemenizi sağlar.
  • Sıfır veri kaybını garanti eden hazırlık durumunu onaylamak için test failover gerçekleştirebilme.
  • Verilerinizi bir kez çoğaltın ve felaket kurtarma gerçekleştirmek, iş yüklerini taşımak veya Azure’da DevTest ortamları oluşturmak için kullanın.
  • Klasik ve ARM dağıtım modellerinin bir arada bulunması: Azure başlangıçta yalnızca klasik dağıtım modelini sağlamıştır. ARM tabanlı dağıtım modeliyle, bu hizmetleri tek tek ele almak yerine, çözümünüzün tüm hizmetlerini grup halinde dağıtabilir, yönetebilir ve izleyebilirsiniz. Azure Site Recovery işleminde fail-over VM’leriniz için bu dağıtım modellerinden birini seçebilirsiniz.
  • RPO ve RTO hedefi – Tüm DR eylemlerinin doğru ve tutarlı olmasını sağlamakta ve Kurtarma Süresi Hedefi (RTO) ve Kurtarma Noktası Amaç hedeflerinizi karşılamanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Kuruluşlar, şimdi, işletim ve güvenlik zorluklarıyla mücadele etmek, bulutla tümleşik felaket kurtarma veya bulut göçünü gerçekleştirmek için Azure Site Recovery’in geliştirilmiş özellikleri ile birlikte Windows Server 2016’yı kullanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.