Azure Shared Image Gallery Artık Genel Kullanıma Sunuldu

Azure Shared Image Gallery, uygulamalarınızı kuruluşunuzdaki Azure Active Directory (AD) kiracıları ve bölgeleri içinde veya arasında başkalarıyla paylaşmak için basit bir yol sağlar. Bu, bölgesel genişletme veya DevOps işlemlerini hızlandırmanıza ve bölgeler arası HA / DR kurulumunuzu basitleştirmenize olanak tanır. Azure Shared Image Gallery, daha büyük dağıtımları da destekler. Artık, yönetilen görüntülerle 600’den fazla bir ölçek kümesinde 1.000 sanal makine örneğini dağıtabilirsiniz.

Azure Shared Image Gallery artık kaynak bölgeler olarak Güney Afrika bölgeleri hariç olmak üzere tüm Azure genel bulut bölgelerini hedef bölgeler olarak ve genel olarak mevcut tüm Azure genel bulut bölgelerini desteklemektedir.

Azure Shared Image Gallery kaynaklarında desteklenen varsayılan kota şunları içerir:

  • Bölge başına abonelik başına 100 Azure Shared Image Gallery
  • Bölge başına abonelik başına 1.000 image tanımı
  • Bölge başına abonelik başına 10.000 image sürümü

Özelliğin bir parçası olarak galeri, görüntü tanımı ve görüntü sürümü olmak üzere, mantıksal gruplar halinde görüntüleri düzenlemenize yardımcı olan üç yeni Azure Kaynak Yöneticisi kaynağı kullanıma sunnulmuştur. Ayrıca uygulamaları güncellediğinizde veya eklediğinizde görüntülerinizin birden çok sürümünü yayınlayabilirsiniz.

Azure Shared Image Gallery ‘nin sağladığı önemli özelliklerden biri, imajlarınızı abonelikler arasında paylaşmanın bir yoludur. Yeni tanıtılan üç yapının tümü Azure Kaynak Yöneticisi kaynakları olduğundan, galerilerinizi veya görüntü tanımlarınızı Azure Active Directory kiracılarında bile VM’lerini aboneliklerinde dağıtabilecek diğer kullanıcılarla paylaşmak için Azure rol tabanlı erişim denetimini (RBAC) kullanabilirsiniz.

Tenant’lar arasında resim paylaşmanın faydalı olduğu birkaç yaygın senaryo şunlardır:

  • Bir şirket başka bir şirket satın alır ve birden Azure altyapısı Azure AD kiracılarına yayılır.
  • Azure kullanan birden fazla yan kuruluşu olan bir şirketin birden çok Azure AD kiracısı olması muhtemeldir.

Azure Shared Image Gallery ile artık bir VM ölçek kümesinde 1.000’e kadar VM örneği dağıtabilirsiniz, bu yönetilen görüntülerle 600’den fazla bir artış demektir. Ayrıca, daha iyi dağıtım performansı, güvenilirlik ve tutarlılık için görüntü kopyaları kavramı da tanıtıldı. Bölgesel ölçek gereksinimlerinize bağlı olarak her bir hedef bölgede farklı bir çoğaltma sayısı belirleyebilirsiniz. Her çoğaltma görüntünüzün derin bir kopyası olduğundan, dağıtımlarınızı yönetilen bir görüntüye göre her bir ek çoğaltma ile doğrusal olarak ölçeklendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.