Azure Sanal Makinelerinde Oracle WebLogic İçin Yeni Çözümler

Geçtiğimiz günlerde Azure Sanal Makinelerinde Oracle WebLogic Server (WLS) için büyük bir sürümü duyuruldu. Sürüm, Microsoft ve Oracle arasındaki geniş kapsamlı ortaklığın bir parçası olarak WebLogic ekibiyle ortaklaşa geliştirildi. Ortaklık kapsamında sunulan yazılımlar arasında Oracle WebLogic, Oracle Linux ve Oracle Database ile Oracle Cloud Infrastructure (OCI) ile Azure arasında birlikte çalışabilirlik yer alıyor. Bu sürüm, temel görüntü, tek çalışma örneği, kümeleme, App Gateway aracılığıyla yük dengeleme, veritabanı bağlantısı, Azure Active Directory ile entegrasyon, Oracle Coherence ile önbelleğe alma ve ELK yığını aracılığıyla birleştirilmiş günlük kaydı gibi Azure üzerinde WLS için yaygın kullanım durumlarını kapsar. WLS, Azure’da kurumsal Java iş yüklerinin etkinleştirilmesinde önemli bir bileşendir. Müşteriler, tam üretim kullanımı için bu çözümleri değerlendirmeye ve geçiş vakaları üzerinde işbirliği yapmaya teşvik edilir.

Oracle ve Microsoft arasındaki iş ortaklığı 2019 yılının Haziran ayında duyuruldu. Ortaklık kapsamında, Oracle OpenWorld 2019’da Azure Sanal Makinelerinde WLS’nin ilk sürümü duyuruldu. Daha önceki sürümler, tek çalışma örneği ve kümeleme gibi temel bir dizi kullanım senaryosuna odaklanmıştı. Bu sürüm, çoğu geçiş senaryosunu kapsayacak şekilde özellikleri genişletilmiştir. Eklenen özelliklerden bazıları, Coherence aracılığıyla dağıtılmış önbelleğe alma, ELK aracılığıyla birleştirilmiş günlük kaydı, Güvenli Yuva Katmanı (SSL) sertifika yönetimi, Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) yapılandırması ve bir yük dengeleme seçeneği olarak Oracle HTTP Sunucusu (OHS) desteğini içerir. Veritabanı entegrasyonu özelliği, OCI veya Azure üzerinde çalışan Azure PostgreSQL, Azure SQL ve Oracle Veritabanını destekler.

Çözümler, JDK8u131/251 ve Oracle Linux 7.4/7.6 ile WebLogic 12.2.1.3.0 veya Oracle Linux 7.6 üzerinde JDK11u01 ile WebLogic 14.1.1 dahil olmak üzere çeşitli temel görüntüler arasından seçim yapmanızı sağlar. Tüm temel görüntüler Azure’da kendi başlarına da mevcuttur. Bağımsız temel görüntüler, çok yüksek düzeyde özelleştirilmiş dağıtımlara ihtiyaç duyan müşteriler için uygundur.

Sanal Makineler üzerinde WLS çözümlerine ek olarak, Oracle ve Microsoft, Azure Kubernetes Hizmetinde WLS çalıştırmak için bir başlangıç ​​çözümleri seti sağladı.

İleride, Oracle Linux’a ek olarak Red Hat Enterprise Linux desteği ve 10.3.6 gibi bazı eski WLS sürümleri için temel görüntüler ekleme gibi Sanal Makinelerde WLS çözümlerine daha fazla geliştirme eklenecektir. Ayrıca AKS çözümlerinde WLS için daha sağlam otomasyon eklenecektir.

Çözümler, en kritik bileşenlerin tedarikini hızlı bir şekilde otomatikleştirerek ve müşterilerin iş katma değerine odaklanmasına olanak tanıyarak, çeşitli, üretime hazır, sağlam dağıtım mimarilerini göreceli olarak kolaylaştıracaktır. Çözümler tarafından ilk sağlama tamamlandıktan sonra, daha fazla Azure hizmetiyle tümleştirme dahil olmak üzere dağıtımı daha fazla özelleştirmekte özgürsünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.