Azure Repos Nedir?

Azure Repos, kodunuzu yönetmek için kullanabileceğiniz bir sürüm kontrol araçları kümesidir. Sürüm kontrol sistemleri, kodunuzda yaptığınız değişiklikleri zaman içinde izlemenize yardımcı olan yazılımlardır. Kodunuzu düzenlerken, sürüm kontrol sistemine dosyalarınızın anlık görüntüsünü almasını söylersiniz. Sürüm kontrol sistemi bu anlık görüntüyü kalıcı olarak kaydeder, böylece daha sonra ihtiyacınız olduğunda geri çağırabilirsiniz. Çalışmanızı kaydetmek ve takımınızdaki kod değişikliklerini koordine etmek için sürüm kontrolünü kullanmanız önerilmektedir.

Yalnızca tek bir geliştirici olsanız bile, sürüm kontrolü, hataları giderirken ve yeni özellikler geliştirirken düzenli olmanıza yardımcı olur. Sürüm kontrolü, kodunuzun herhangi bir sürümünü kolaylıkla gözden geçirebilmeniz ve hatta geri alabilmeniz için geliştirme geçmişinizi saklar.

Azure Repos iki tür sürüm kontrolü sağlar:

  • Git: dağıtılmış sürüm kontrolü
  • Team Foundation Sürüm Kontrolü (TFVC): merkezi sürüm kontrolü

Git, günümüzde en yaygın kullanılan sürüm kontrol sistemidir ve hızla sürüm kontrolü için standart haline gelmektedir. Git, dağıtılmış bir sürüm kontrol sistemidir, yani yerel kod kopyanızın tam bir sürüm kontrol deposu olduğu anlamına gelir. Bu tamamen işlevsel yerel depolar, çevrimdışı veya uzaktan çalışmayı kolaylaştırır. Çalışmanızı yerel olarak gerçekleştirir ve ardından depo kopyanızı sunucudaki kopyayla eşitlersiniz. Azure Repos’ta Git standart Git’tir. Windows için Git, Mac, iş ortaklarının Git hizmetleri ve Visual Studio ve Visual Studio Code gibi araçları istediğiniz istemcileri ve araçları kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.