Azure Monitor’ün Genel Önizlemesi Duyuruldu

Tüm Azure kullanıcıları için dahili izleme olanağı sunan ve yeni bir hizmet olan Azure Monitor’ün genel önizlemesini duyuruldu. Bu önizleme sürümü, Azure kaynakları için halihazırda varolan izleme yeteneklerinden bazılarını oluşturmaktadır. Azure Monitor ile, kaynaklarınızın durumuna ve performansına daha fazla görünürlük kazandırmak için portaldaki ve API’ler aracılığıyla metrikleri ve günlükleri tüketebilirsiniz. Azure Monitor, bildirim almak veya kaynaklarınızı etkileyen sorunlarla ilgili otomatik işlemleri yapmak için uyarı kurallarını yapılandırma olanağı sağlar. Azure Monitor, API’ler ve veri dışa aktarma seçenekleri aracılığıyla çok çeşitli ürün entegrasyonlarına olanak tanımanın yanı sıra analitik, sorun giderme ve portalda birleşik gösterge panosu deneyimi sağlar.

Azure Monitor ile, ortak izleme görevlerinizi portaldaki tek bir yerden yapabilir ve yönetebilirsiniz. Azure Monitor’e erişmek için Azure portalındaki Monitör sekmesine tıklayın. Etkinlik günlüklerini, ölçümleri, teşhis günlüklerini ve uyarı kurallarını,  gelişmiş izleme,analiz araçlarına hızlı bağlantılar bulabilirsiniz. Azure Monitor üç veri türünü sağlar – Etkinlik Günlüğü (Activity Log), Ölçütler(Metrics) ve Tanı Kayıtları(Diagnostics Logs).

Etkinlik Günlüğü (Activity Log)

Operasyonel sorunlar genellikle altta yatan kaynağın bir değişikliğinden kaynaklanır. Etkinlik Günlüğü, Azure kaynakları üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemleri izler. Uygulamayı etkileyebilecek işlemleri hızla aramak ve tanımlamak için portaldaki Etkinlik Günlüğü bölümünü kullanabilirsiniz. Portalın bir başka önemli özelliği de, ilgilendiğiniz operasyonlarla ilgili bir sekme bulundurmak için gösterge tablonuzdaki Etkinlik günlüğü sorgularını yerleştirme yeteneğidir. Örneğin, Hata düzeyi olaylarını filtreleyen bir sorguyu yerleştirebilir ve onların sayılarını takip edebilirsiniz.. Ayrıca, Microsoft Operations Management Suite’in (OMS) bir parçası olan Log Analytics vasıtasıyla Etkinlik Günlüğü’nde anında analiz yapabilirsiniz.

Ölçütler(Metrics)

Yeni Metrikler sekmesiyle, herhangi bir kaynak için mevcut tüm metriklere göz atabilir ve bunları tablolarda planlayabilirsiniz. İlgilendiğiniz bir metriği bulduğunuzda, uyarı kuralları oluşturmak yalnızca tek bir tıklamaktan geçmektedir. Çoğu Azure hizmetleri, herhangi bir teşhis kurulumuna ihtiyaç duymadan, 1 dakikalık ayrıntıda ve 30 günlük veri saklama düzeyinde, kullanıma hazır, platform düzeyinde ölçümler sunar. Desteklenen kaynakların ve metriklerin listesi burada mevcuttur. https://docs.microsoft.com/en-us/azure/monitoring-and-diagnostics/monitoring-overview-metrics

Bu metriklere, 3. taraf izleme araçlarıyla doğrudan entegrasyon için yeni REST API’ler aracılığıyla erişilebilir.

Tanı Kayıtları(Diagnostics Logs)

Birçok Azure hizmetleri, denetim ve sorunun giderilmesi için önemli olan işlemler ve hatalar hakkında zengin bilgiler içeren tanılama günlükleri sağlar. Yeni Tanılama günlükleri sekmesinde, kaynaklar için tanılama yapılandırmasını yönetebilir ve bu verileri tüketmek için tercih ettiğiniz yöntemi seçebilirsiniz.

Azure Monitor, sorunları hızla gidermek için size bilgi sağlar. Ancak, müşterileri etkilemeden önce proaktif olmak ve sorunları düzeltmek isteyebilirsiniz. Uyarı kurallarıyla, bir metriğin eşiğin üstünden geçtiğinde bilgilendirilebilirsiniz. Sorunu otomatik olarak düzeltmek için e-posta bildirimlerini alabilir veya bir automation-runbook script veya webhook başlatabilirsiniz. Ayrıca, Azure Monitor pipe line’a  veri göndermek ve bunlar hakkında uyarı kuralları oluşturmak için kendi ölçümlerinizi özel metrikler ve etkinlikler API’leri kullanarak yapılandırabilirsiniz. Platform, özel ve uygulama düzeyindeki metrikler için uyarı kuralları oluşturma özelliği sayesinde artık kaynaklar üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz. Uyarı kurallarıyla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. https://docs.microsoft.com/en-us/azure/monitoring-and-diagnostics/insights-alerts-portal

Azure, tüm platform telemetri, uygulama telemetri, analitik çizelgelerinizi ve güvenlik izlemenizi görselleştirmek için eşsiz bir tek gösterge tablosu deneyimi sunar. Bu gösterge tablolarını ekibinizdeki başkalarıyla paylaşabilir veya yenilerini oluşturmak için bir gösterge tablosunu kopyalayabilirsiniz.

Portal, Azure Monitor ile başlamak için uygun bir yoldur. Bununla birlikte, Azure kaynaklarınız varsa ve Azure Monitor kurulumunu otomatikleştirmek istiyorsanız, Resource Manager şablonunu, PowerShell, CLI veya REST API’sını kullanmak isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.