Azure Migrate ile Uygulama Modernizasyonunu Hızlandırın: App Containerization

Kuruluşlar daha çevik ve operasyonel olarak verimli hale gelmek için bulut merkezli iş dönüşümüne başladıkça, uygulama modernizasyonu bu hedefleri gerçekleştirmek için hızla bir mihenk taşı haline gelmektedir. Bu yazıda , Azure Migrate: App Containerization aracının, uygulamaları Azure’a geçirirken uygulama modernizasyonunu hızlandırmanıza nasıl yardımcı olduğunu göreceğiz.

Azure ile, hizmet olarak altyapı (IaaS), hizmet olarak platform (PaaS), container yelpazesini kapsayan uygulamalarınız için çeşitli barındırma seçenekleri arasından seçim yapma esnekliğine sahipsiniz. Azure App Service ve Azure Kubernetes Service (AKS) gibi Azure teklifleri, uygulama geliştiricilerin en önemli iş sorunlarını çözmeye odaklanmasına yardımcı oluyor. Yerleşik altyapı bakımı, güvenlik düzeltme eki uygulama ve ölçekleme ile Azure App Service, web tabanlı uygulamaları çalıştırmak için amaca yönelik oluşturulmuş bir platformdur. Azure App Service, en popüler uygulama frameworkleri için yerel desteğe sahiptir ve ayrıca özel Windows veya Linux containerları kullanarak conatiner uygulamaları çalıştırmanıza olanak tanır. AKS, altyapınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istediğinizde container uygulamaları çalıştırmak için mükemmel bir seçimdir.

Containerlar, modern uygulamaları oluşturmak ve yönetmek için son derece popüler hale geldi. Uygulamaları container olarak dağıtmak, uygulama sahiplerinin ve BT karar vericilerinin ortamlar arasında tutarlı, güvenilir ve tekrarlanabilir dağıtımlar gerçekleştirmesine olanak tanır. Avantajlar ayrıca, iyileştirilmiş altyapı kullanımını ve endişelerin daha iyi ayrılması yoluyla yönetim uygulamalarının standardizasyonunu içerir. Müşteriler, containerları yalnızca mikro hizmet mimarisini kullanmak üzere tasarlanmış dağıtılmış uygulamalar için değil, aynı zamanda önemli değişiklikler olmadan yeniden platforma dönüştürdükleri diğer uygulamalar için uygulama dağıtım birimleri olarak giderek daha fazla kullanıyor. Yeniden platform oluşturma, genellikle uygulamanın daha fazla modernizasyonuna başlamadan önceki ilk adımdır. Müşteriler, bir uygulamayı tamamen yeniden tasarlamanın veya yeniden düzenlemenin gerekli veya ihtiyatlı olmayabileceği birçok durumda, platformları containerlara giderek daha fazla tercih ediyor.

Bu yılın başlarında Microsoft Ignite’ta, uygulamaları kolayca container hale getirmenize ve AKS’ye geçirmenize yardımcı olacak Azure Migrate: App Containerization aracının önizlemesini duyuruldu.App Containerization aracı, uygulamanın çalışma durumunu kullanarak minimum kod değişikliğiyle veya hiç kod değişikliği olmadan uygulamaları container olarak yeniden paketlemek için bir nokta ve container yaklaşımı sunar. Araç şu anda ASP.NET uygulamalarını ve Apache Tomcat üzerinde çalışan Java web uygulamalarını container hale getirmeyi desteklemektedir.

Araç şunları yapmanızı sağlar:

  • Bağımsız App Containerization yardımcı programını kullanarak uygulamaları ve yapılandırmalarını keşfetmek için uygulama sunucusuna uzaktan bağlanın.
  • Tutarlı ve tekrarlanabilir dağıtımları kolaylaştırmak için uygulama yapılandırmalarını ve veritabanı bağlantı dizeleri gibi bağımlılıkları parametrelendirin.
  • Dosya sisteminde depolanan statik içeriği ve uygulama durumunu kalıcı depolamaya taşıyarak dışsallaştırın.
  • Azure Container Registry görevlerini kullanarak container görüntüleri oluşturun ve yayınlayın.
  • Dockerfiles, kapsayıcı görüntüleri ve Kubernetes kaynak tanımı dosyaları gibi araç tarafından oluşturulan yapıtları günlük işlemler için özelleştirin ve yeniden kullanın ve bunları doğrudan sürekli entegrasyon ve sürekli teslim (CI/CD) ardışık düzeninize entegre edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.