Azure Kullanımında Daha Fazla Tasarruf Edin – Altı Hizmet İçin Rezervasyon

Ayrılmış kapasiteyle (Reserved Instance), bir hizmeti uzun süreli kullanmayı taahhüt ederek talep üzerine maliyetlerinizde önemli indirimler elde edersiniz. Aşağıdaki ek hizmetler için ayrılmış kapasite tekliflerini paylaşılmıştır. Bu hizmetlerin eklenmesiyle, artık 16 hizmet için rezervasyonlar desteklenmektedir, böylece daha fazla iş yükünde tasarruf etmek ve daha iyi maliyet öngörülebilirliği elde etmek için daha fazla seçenek sunulmaktadır.

  • Blob Storage (GPv2) ve Azure Data Lake Storage (Gen2).
  • Azure Database for MySQL.
  • Azure Database for PostgreSQL.
  • Azure Database for MariaDB.
  • Azure Data Explorer.
  • Premium SSD Managed Disks.

Bir veya üç yıl için ayrılmış kapasiteyi önceden satın alarak Azure veri depolama maliyetlerinizden yüzde 38’e kadar tasarruf edin. Ayrılmış kapasite 100 TB ve 1 PB’lik boyutlarda önceden satın alınabilir ve tüm geçerli depolama yedeklemeleri için sıcak, soğuk ve arşiv depolama katmanları için kullanılabilir. Nakit akışı gereksinimlerinize bağlı olarak peşin veya aylık ödeme seçeneğini de kullanabilirsiniz. Rezervasyon indirimi otomatik olarak Azure Blob (GPv2) ve Azure Data Lake Storage’da (Gen2) saklanan verilere uygulanacaktır. İndirimler, o saatte depolanan toplam verilere saatlik olarak uygulanır. Kullanılmayan ayrılmış kapasite taşınmaz. Depolama rezervasyonları esnektir, yani gelecekte depolama gereksinimleriniz değişirse rezervasyonunuzu değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz.

Ayrılmış kapasiteyi önceden satın alarak MySQL, PostgreSQL ve MariaDB için Azure Veritabanı maliyetlerinizden yüzde 51’e kadar tasarruf edin. Rezervasyon indirimi, bu ürünlerin hesaplama kullanımı için geçerlidir ve hem genel amaçlı hem de bellek için optimize edilmiş dağıtımlarda kullanılabilir. Rezervasyonlar için aylık ödeme yapmayı seçebilirsiniz. Tüm rezervasyonlarda olduğu gibi, rezervasyon indirimleri eşleşen veritabanı dağıtımlarına otomatik olarak uygulanacaktır, bu nedenle rezervasyon indirimleri almak için kaynaklarınızda herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez. İndirim, hesaplama kullanımı için saatlik olarak uygulanır. Kullanılmayan ayrılmış saatler aktarılmaz. Satın alma işleminden sonra, rezervasyonlarınızı genel amaçlı bellekten optimize edilmiş veya tam tersi şekilde değiştirmek için değiştirebilirsiniz. Orantılı bir miktar geri almak için rezervasyonu iptal edebilirsiniz.

Ayrılmış kapasiteyle Azure Data Explorer İşaretleme maliyetlerinizden yüzde 30’a kadar tasarruf edin. Rezervasyon indirimi yalnızca biçimlendirme sayacında geçerlidir, işlem ve depolama dahil diğer ücretler ayrı olarak faturalandırılır. Ayrıca Azure Veri Gezgini (Kusto) kümeleri için toplam sahip olma maliyetinizden daha da fazla tasarruf etmek için sanal makineler (VM) ve depolama alanı için rezervasyon satın alabilirsiniz. Azure Data Explorer biçimlendirme rezervasyonları için aylık ödeme yapmayı seçebilirsiniz. Satın alma işleminden sonra, rezervasyon indirimi otomatik olarak eşleşen kümeye uygulanır. İndirim, biçimlendirme kullanımı için saatlik olarak uygulanır. Kullanılmayan ayrılmış saatler aktarılmaz. Her zaman olduğu gibi, ihtiyaçlarınız değişirse rezervasyonu değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz.

Ayrılmış kapasiteye sahip Premium SSD Yönetilen Disk kullanımınızda yüzde 5’e kadar tasarruf edin. Disklere bir sanal makineye bağlı olup olmadığına bakılmaksızın, o saatte dağıtılan disklere saatlik olarak indirim uygulanır. Kullanılmayan ayrılmış saatler aktarılmaz. Premium SSD Yönetilmeyen Diskler veya PAge Blobları tüketimi için rezervasyon indirimi geçerli değildir. Disk rezervasyonları esnektir, yani gelecekte depolama gereksinimleriniz değişirse rezervasyonunuzu değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.