Azure H Serisi Sanal Makineler

Azure’de yeni H serisi sanal makinelerin kullanıma sunuldu. Bu yeni VM boyutlarıyla, Azure’daki HPC uygulamaları için mükemmel performans sunulmaktaıdr. H-serisi VM boyutları, herhangi bir yoğun iş yükü için mükemmel bir uyum sağlar. Hesaplama akışkan dinamikleri, çarpışma simülasyonları, sismik keşif ve hava tahmini simülasyonları gibi karmaşık mühendislik ve bilimsel iş yükleri için üstün performans sunmak üzere tasarlanmıştır.

Yeni H serisi ebatları başlangıçta ABD Azure Bölgesi’nde mevcuttur ancak yakın gelecekte diğer bölgeler içinde kullanıma geçecektir.

H serisi VM’ler, DDR4 bellek ve SSD tabanlı yerel depolama alanından yararlanarak, Intel E5-2667 V3 3.2 GHz (turbo ile 3.5 GHz arasında) işlemci teknolojisine dayanan altı farklı boyutta sunulacaktır. Yeni H serisi VM’ler ayrıca, ultra düşük gecikme süresi bulabilen FDR InfiniBand ağı tarafından etkinleştirilen özel bir RDMA arka uç ağına sahiptir. Sıkı bağlanan uygulamalar çalıştırıldığında RDMA ağı MPI (Message Passing Interface) trafiği için ayrılmıştır.

Kurumsal HPC iş yükleri için Microsoft Azure’u benimseyen çok sayıda kurumsal müşteri bulunmaktadır. Kurumsal müşteriler, HPC görevlerini, deneylerin karmaşık tasarımı (DOE), optimizasyonları ve diğer kritik projeleri çözmeye yardımcı olan ek hesaplama gücü için Azure’a yönelmektedir.

H serisi VM’ler, dünyadaki işletmelerin ürün geliştirme döngüsünü azaltmasına ve ürünleri piyasaya daha hızlı bir şekilde getirmesine yardımcı olan çeşitli uygulamalarla mükemmel performans gösterebilir.

H serisi sanal makineler, karmaşık otomotiv çarpışma simülasyon problemlerini çözmek isteyen müşteriler için talep üzerine hesaplama kapasitesi sağlar. D3View gibi iş ortaklarıyla, müşterilerimize ihtiyaç duyulduğunda büyük ölçekli bilgi işlem yetenekleri getirelebilmektedir.

H-serisi VM’lerde FDR InfiniBand tarafından etkinleştirilen düşük gecikmeli RDMA ağı, özellikle H16r ve H16mr boyutlarını kullanarak, çok büyük CFD (Hesaplamalı Sıvı Dinamiği) simülasyonları için gerekli ölçeği ve performansı sunmak için ideal bir kombinasyon oluşturmaktadır.

RDMA içermeyen H serisi boyutlar, Azure Marketplace’de bulunan çeşitli Linux dağıtımı ve Windows Server işletim sistemi görüntüleriyle dağıtılabilir. RDMA etkinleştirilmiş H serisi VM boyutları, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 ve CentOS tabanlı 7.1 HPC ve SUSE Linux Enterprise Server 12 SP1 HPC görüntüleri kullanılarak dağıtılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.