Azure Front Door nasıl çalışır?

Azure Front Door, içeriğe erişim sürelerini optimize eder. Aşağıdaki şemada, kullanıcılar msazureturkey.com özel etki alanında barındırılan içeriğe bağlanmaktadır. Azure Front Door, birden çok uç konumda uygulanır. Azure Front Door, arka uç içeriklerine erişimi optimize eden CDN özellikleri sağlarken güvenlik duvarı bu erişimin güvenliğini sağlamaya yardımcı olur.

Azure Front Door, HTTP/S istemci isteklerini en uygun ve en hızlı uygulama arka ucuna yönlendirmek için layer 7’de bölünmüş TCP ile anycast protokolünü kullanır. Azure Front Door isteklerini yönlendirme şekli, seçtiğiniz yönlendirme yöntemine ve arka uç sağlığına bağlıdır. Azure Front Door, aşağıdaki tabloda açıklandığı gibi dört yönlendirme yöntemini destekler.

Yönlendirme yöntemiTanım
Gecikmeİsteklerin kabul edilebilir bir hassasiyet aralığında en düşük gecikmeli arka uçlara gönderilmesine yardımcı olur.
ÖncelikTüm trafiğe hizmet verecek bir birincil arka uç yapılandırmak istediğinizde, yönetici tarafından atanan öncelikleri arka uçlarınıza kullanır.
AğırlıkTrafiği bir dizi arka uç arasında dağıtmak istediğinizde, arka uçlarınıza yönetici tarafından atanan ağırlıkları kullanır.
Oturum YakınlığıÖn uç ana bilgisayarlarınız veya etki alanlarınız için oturum yakınlığı yapılandırmanıza olanak tanır. Bu, aynı son kullanıcıdan gelen isteklerin aynı arka uca gönderilmesini sağlamaya yardımcı olur.

Azure Front Door ayrıca arka uç sistem durumu izleme seçenekleri sağlar. Azure Front Door, yapılandırılmış arka uçlarınızın her birinin durumunu düzenli aralıklarla değerlendirir. Bu arka uçlardan gelen yanıtlar, Azure Front Door’un istemci isteklerinizin hangi arka uç kaynaklarına yönlendirilebileceğini belirlemesine olanak tanır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.