AZURE FILE STORAGE

Azure File Storage servisinin genel kullanıma sunulması ile birlikte Microsoft Azure bulut üzerinde tam yönetimli dosya paylaşımı hizmeti sunmaya başladı. Microsoft Azure File Storage servisi dosya paylaşımları için kurum içi uygulamalar içinde ağırlıklı olarak kullanılmakta olan Server Message Block 3.0 (SMB) protokolünü kullanmaktadır. Bu ortak protokol sayesinde mevcutta bulunan uygulamalarınızın herhangi bir değişikliğe uğramadan bulut servisleri üzerinde de dosya paylaşması kolaylaşmıştır. Azure File Storage ayrıca mevcut uygulamalar ile entegre modern uygulamaları geliştirmeye olanak sağlayan REST API’leri de destekler.

Birlikte gelen yeni özellikler:

  • SMB 3.0 desteği, şifreleme desteği ile birlikte
  • Azure Preview Portal üzerinde tarayıcı tabanlı dosya gezgini
  • Azure File Storage için Azure Storage Metrics
  • Azure verimerkezleri dışından Azure File Storage için dosya paylaşımları yeteneği

Azure File Storage API endpointleri hali hazırda var olan storage hesaplarınız için etkin konumdadır. Bu nedenle Azure File Storage kullanmak için yeni bir storage hesabı oluşturmanıza gerek yoktur.

Azure File Storage Kullanım Senaryoları

Mevcut Uygulamaların Bulut Ortamına Taşınması : Birçok mevcut uygulama dosya tabanlı API’leri kullanarak verilere erişmek ve SMB dosya paylaşımları kullanarak veri paylaşmak için tasarlanmıştır. Azure File Storage her hangi bir sanal yüksek erişebilirlikli dosya sunucusuna ihtiyaç duymadan dosya paylaşımlarınıza yada bu paylaşımları yönetmenize olanak sağlar.

Sunucu Verilerini Bulut ve Kurum İçi Yapınız ile Paylaşın : Microsoft Azure müşterileri sunucu log dosyaları, olay verileri, yedek verilerini Azure Storage üzerinde konumlandırmaktadırlar. Azure File Storage’ın şiflenebilir SMB 3.0 desteği ile birlikte artık bu verilerini her yere paylaşabilirler. Bulut üzrinde çalışan uygulamalar kurum içi SMB sunucuları tarafından uygulanan aynı tutarlılık garantileri kullanarak kurum içi uygulamalar ile veri paylaşımı yapabilirler.

Azure File Storage ile Modern Uygulamalar Entegrasyonu : Azure File Storage REST API’lerden yararlanarak eski uygulamalarınız ile modern uygulamalarınızı entegre edebilir yada yeni dosya paylaşımlı uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Yüksek Erişilebilirlikli (HA) İş Yükü Verileriniz İçin Basit Barındırma : Azure File Storage sürekli kullanılabilirlik sunmasıyla bulut üzerinde HA iş yükü verilerinizi barınmanızı kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.