Azure DNS Private Resolver

Özel ve genel DNS kayıtlarınızı barındırmak için iki tür Azure DNS Bölgesi (özel ve genel) sunulmaktadır.

  • Azure Özel (Private) DNS: Azure Özel DNS, sanal ağınız için güvenilir ve güvenli bir DNS hizmeti sağlar. Azure Özel DNS, özel bir DNS çözümü yapılandırmaya gerek kalmadan sanal ağdaki etki alanı adlarını yönetir ve çözer. Özel DNS bölgelerini kullanarak dağıtım sırasında Azure tarafından sağlanan adlar yerine kendi özel etki alanı adınızı kullanabilirsiniz.
  • Azure Genel (Public) DNS: Azure DNS’deki DNS etki alanları, Azure’un küresel DNS ad sunucuları ağında barındırılır. Azure DNS, her noktaya yayın ağını kullanır. Etki alanınız için hızlı performans ve yüksek kullanılabilirlik sağlamak üzere her bir DNS sorgusu, kullanılabilir en yakın DNS sunucusu tarafından yanıtlanır.

Azure Private DNS Resolver, IaaS tabanlı DNS çözümleri sağlamadan şirket içi bir ortamdan Azure Private DNS bölgelerini sorgulamanıza ve bunun tersini yapmanıza olanak tanır.

Artık Azure Private DNS bölgelerinde kayıtlı adları çözümlemek için sanal ağlarında IaaS tabanlı çözümler sağlaması gerekmeyecek ve etki alanlarını çoklu bulut sağlayıcıları ve genel DNS sunucuları genelinde şirket içine conditional forward yapabilecek. Bu çözüm ayrıca mevcut Azure ExpressRoute, Azure VPN veya Azure Bastion kurulumunuzla sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

  • Sıfır Bakım: Yama uygulamanızı veya hizmetinizin herhangi bir kapalı kalma süresini planlamanızı gerektirmeyen tam olarak yönetilen hizmet.
  • Maliyet Azaltma: Tipik olarak yüksek kullanılabilirlik, dayanıklılık ve yapılandırmaların yedeklenmesi için planlama gerektiren geleneksel IaaS çözümlerinin çok küçük bir bölümünde çalıştırın.
  • Yüksek Kullanılabilirlik: Yerleşik yüksek kullanılabilirlik, bölge yedekliliği. Artık kullanılabilirlik bölgeleri farkındalığı veya bölge başına kaç örnek sağlanacağını planlamanıza gerek kalmayacak. Azure kullanılabilirlik alanları, her bir Azure bölgesinde yerel hatalara karşı toleranslı ve gidiş-dönüşlü yüksek performanslı bir ağ ile bağlanan fiziksel olarak ayrı konumlardır. 2ms’den az gecikme.
  • DevOps Dostu: Terraform, Azure Resource Manager, REST API desteği, Go, TypeScript/Javascript ile oluşturulabilme. Bu, hizmetinizin bölgeler ve farklı örnekleri arasında tutarlı bir yapılandırma ve deneyim sürdürmenize olanak tanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.