Azure DNS Genel Kullanımda

Geçen günler, Azure DNS’nin Genel Kullanılabilirliğini duyuruldu. Global bir hizmet olarak, tüm public Azure bölgelerinde kullanıma sunulmuştur.

Geçen yılın mayıs ayındaki Ignite konferansında Azure DNS’nin Genel Ön İzleme toplantısında duyruldu. O zamandan beri hizmet, binlerce müşterinin kullandığı değerli geri bildirimleri ile mühendislik iyileştirmelerinde yardımcı olmuş ve hizmeti olgunlaştırmaya yardımcı olmuştur.

Bu duyuru ile Azure DNS şimdi production iş yükleri için kullanılabilir konumdadır. Azure Support ile desteklenir ve% 99.99 kullanılabilirlikli SLA ile desteklenir.

Azure DNS, diğer Azure servislerinde olduğu gibi, kullanım öncesi faturalandırma veya fesih ücreti ödemenizi gerektirmez. Azure DNS fiyatlandırması, barındırılan DNS bölgelerinin sayısına ve alınan DNS sorgularının sayısına (milyonda) dayanır. Genel kullanılabilirlik fiyatlandırma 1 Kasım 2016 tarihinden itibaren geçerlidir; o zamana kadar% 50 önizleme fiyat indirimi uygulanmaya devam edecektir.

Azure DNS fiyatlaması için: https://azure.microsoft.com/en-us/pricing/details/dns/

Azure DNS, Azure’de DNS alanlarınızı barındırabilir ve DNS kayıtlarınızı yönetmenizi sağlar. Azure’da DNS’nizi barındırma ve yönetme aşağıdaki avantajları sağlar:

  • Güvenilirlik – Azure DNS, etki alanlarınız için yüksek kullanılabilirlik sağlamak için dahili ölçek ve artıklık özelliğine sahiptir ve% 99,99 kesintisiz çalışma süresi SLA’sı ile desteklenmektedir. Global bir hizmet olarak, Azure DNS, hem kontrol düzlemi hem de DNS hizmet düzlemi için birden fazla Azure bölgesi arızasına ve ağ bölümlemesine dayanıklıdır.
  • Performans -Global isim sunucuları, DNS sorgularınızın mümkün olan en hızlı tepki için en yakın sunucuya yönlendirildiğinden emin olmak için ‘anycast’ ağ kullanır.
  • Kullanım kolaylığı – Azure DNS’deki DNS bölgeleri ve kayıtlarınız Azure Portal, Azure PowerShell veya çapraz platform Azure CLI ile kolayca yönetilebilir. Uygulama entegrasyonu, SDK veya REST API’sı ile desteklenir.
  • Güvenlik – Azure DNS, çok faktörlü kimlik doğrulama ve rol tabanlı erişim denetimlerini yapılandırma becerisi de dahil olmak üzere diğer Azure hizmetleri ile aynı kimlik doğrulama ve yetkilendirme özelliklerinden yararlanmaktadır.
  • Kolaylık – DNS’nizi Azure’da barındırmak, Azure uygulamalarınızı ve DNS kayıtlarını tek bir faturayla ve uçtan uca destekleyerek tek bir kimlik bilgisi seti kullanarak yönetmenizi sağlar.

Azure DNS’inin temel özellikleri:

  • All common DNS record types – Azure DNS, müşteri alanlarında en sık kullanılan DNS kayıt türlerini desteklemektedir: A, AAAA, CNAME, MX, NS, PTR, SOA, SRV ve TXT. (SPF kayıtları, DNS RFC’lerine göre TXT kayıt türü aracılığıyla desteklenir.)
  • Kolay geçiş – Mevcut DNS alanlarının Azure DNS’e tek bir komutla alınmasını sağlayan bölge dosyası alma özelliğini kullanarak, mevcut alan adınızı Azure DNS’de barındırmakla geçirmek hızlı ve kolaydır. Bu özellik Azure CLI aracılığıyla Windows, Mac ve Linux’ta kullanılabilir.
  • Hızlı kayıt yayılımı – Azure DNS’de yeni bir DNS kaydı oluşturduğunuzda, bu kayıt sadece birkaç saniye içinde ad sunucularında bulunur. Ad çözümlemesini doğrulayabilir ve beklemek zorunda kalmadan bir sonraki görevinize geçebilirsiniz.
  • Kayıt düzeyi erişim kontrolü – Azure Kaynak Yöneticisinin rol tabanlı erişim denetimleri, hangi kullanıcıların ve grupların her bir DNS alanını yönetebileceğini kısıtlamak için uygulanabilir. Buna ek olarak, bu izinler tek tek DNS kayıt setlerine uygulanabilir. Bu, paylaşılan alanların yaygın olduğu, diğer ekiplerin sahip olduğu kayıtlara erişmeksizin farklı ekiplerin kendi DNS kayıtlarını kendi başlarına yönetebilmelerini sağlayan büyük işletmeler için özellikle yararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.