Azure DevOps

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, Azure DevOps’u duyurdu. DevOps’un bir ekibin başarısı için giderek daha kritik hale gelmesi ile birlikte Microsoft müşterileri  ve dünya genelindeki geliştiricileri birlikte çalışarak Azure DevOps’u geliştirmiştir. Azure DevOps, yazılım geliştirme ekiplerini destekleyecek araçlar sağlama konusunda 15 yıldan fazla bir süredir yatırım ve öğrenim görmektedir.

Duyurulan hizmetler, geliştiricilerin yazılımı daha hızlı ve daha kaliteli bir şekilde göndermelerine yardımcı olmak için geliştirme yaşam döngüsünün genişliğini kapsar. Genel buluttaki en eksiksiz teklifi temsil ederler. Azure DevOps şunları içerir:

Azure Pipelines: Herhangi bir dil, platform ve bulut ile çalışan CI / CD. GitHub veya herhangi bir Git deposuna bağlanabilir ve sürekli olarak dağıtabilirsiniz.

Azure Boards: Kanban panoları, backlog’lar, takım panoları ve özel raporlama ile güçlü iş takibi yapabilirsiniz.

Azure Artifacts: Maven, npm ve NuGet paketi public ve özel kaynaklardan beslenebilmektedir.

Azure Repos: Projeniz için sınırsız bulutta barındırılan özel Git depoları. Birlikte çalışma istekleri, gelişmiş dosya yönetimi ve daha fazlası.

Azure Test Plans: Hepsi bir arada planlı ve keşif testi çözümü.

Her Azure DevOps hizmeti açık ve genişletilebilir konumdadır. Çerçeve, platform veya buluttan bağımsız olarak her türlü uygulama için harika çalışırlar. Bunları tam bir DevOps çözümü için veya diğer servislerle birlikte kullanabilirsiniz. GitHub’daki bir repodan bir Node hizmeti oluşturmak ve test etmek için Azure Pipelines kullanmak ve bunu AWS’deki bir konteynere dağıtmak istiyorsanız, bunun için de kullanabilirsiniz. Azure DevOps, hem genel hem de özel bulut yapılandırmalarını destekler. Azure DevOps bulutumuzda veya kendi veri merkeziniz için çalıştırabilirsiniz. Farklı lisanslar satın almanıza gerek yoktur.

Microsoft’un tüm geliştiricilere açık ve esnek araçlar sağlama taahhüdüdünün bir uzantısı olarak Azure Pipelines, her açık kaynak projesi için sınırsız dakika ve 10 paralel işle ücretsiz CI / CD sunmaktadır. Bulut barındırılan Linux, macOS ve Windows havuzları ile Azure Pipelines, tüm projeler için mükemmeldir. En iyi açık kaynaklı projelerin çoğu zaten Atom, CPython, Pipenv, Tox, Visual Studio Kodu ve TypeScript gibi CI / CD için Azure Pipeline kullanıyor ve liste her gün büyüyor.

Azure Pipelines artık GitHub Marketplace’te de mevcut olup GitHub depolarınız, açık kaynak kodlu veya başka bir şekilde kurulumunuzu kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.