Azure DevOps – Azure Boards

Azure Boards, yazılım projeleriniz için çalışmaları yönetmek için bir hizmettir. Takımların esnek ve büyüyen araçlara ihtiyacı var. Azure Board’lar tam da bunu yapıyor; Scrum ve Kanban için yerel destek, özelleştirilebilir panolar ve entegre raporlama gibi zengin özelliklere sahip olabiliyorsunuz.

Work Items (İş Öğeleri)

Azure Board’lardaki tüm işler, work items (iş öğesi) adı verilen bir eser aracılığıyla izlenir. İş öğeleri, sizin ve ekibinizin neyin gerekli olduğunu açıkladığı yerdir. Her iş öğesi, ilerlemeyi izlemek ve iletmek için bir durum modeli kullanır. Örneğin, ortak durum modeli şunlar olabilir: Yeni> Aktif> Kapalı. İşler ilerledikçe, projeler üzerinde çalışan herkesin işlerin nerede olduğuna dair tam bir resme sahip olmalarını sağlamak için öğeler buna göre güncellenir. Aşağıda Azure Board’lardaki çalışma öğeleri merkezinin bir resmi bulunmaktadır. Bu sayfa tüm iş öğelerinin evidir ve ihtiyacınız olan öğeleri bulmanıza olanak tanıyan hızlı filtreler sunar.

Bir iş öğesini açmak, sizi tüm değişikliklerin geçmişi, ilgili tartışmalar ve dallar, çekme istekleri, taahhütler ve yapımlar dahil olmak üzere geliştirme eserleri bağlantıları dahil olmak üzere daha zengin bir görünüme getirir. İş öğeleri, yeni alanlar ekleme, kural oluşturma ve mizanpajın özelliklerini değiştirme becerisini destekleyen özelleştirilebilir niteliktedir.

Boards

Her proje, işinizin akışını yönetmek için mükemmel olan önceden yapılandırılmış Kanban panosuyla birlikte gelir. Her ekip ve proje için ihtiyaç duyduğunuz sütunları eklemenize izin veren panolar özelleştirilebilir. Kartlar swim şeritlerini, kart kişiselleştirme, koşullu biçimlendirme, filtreleme ve hatta WIP sınırlarını destekler.

Backlogs

Backlogs, işleri öncelik sırasına göre tutmanıza ve işleriniz arasındaki ilişkileri anlamanıza yardımcı olur. Sırayı ayarlamak için öğeleri sürükleyip bırakabilirsiniz veya yaklaşmakta olan bir sprint’e işi hızlıca atayabilirsiniz.

Sprints

Son olarak, sprint’ler size ekibinizin birlikte başarabilmesi için iş artışları yaratma yeteneği veriyor. Her sprint, size ve ekibinize çalışmalarınızı zamanında teslim etmenize yardımcı olacak bir backlog, taskboard (çalışma masası), burndown chart (yazma çizelgesi) ve kapasite planlama görünümüyle donatılmıştır.

Dashboards

Herhangi bir projede, neler olup bittiğini net bir şekilde görmeniz çok önemlidir. Azure Boards, panolar oluşturmak için zengin bir canvas (tuvalle) birlikte gelir. İlerlemeyi ve yönü izlemek için gerektiğinde widget ekleyebilirsiniz.

Queries

Ve son olarak, Azure Board’lardaki en güçlü özelliklerden biri sorgu motorudur. Sorgular, tam olarak ne izleyeceğinize göre uyarlamanıza olanak sağlar ve böylece KPI’leri izlemek kolay olur. Yeni sorgular oluşturmak ve bunları hızlı izleme ve durum için gösterge panolarına sabitlemek kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.