Azure Container Registry

Her boyuttaki şirket, konteynırları, bulut-yerel uygulamalara taşımak, değiştirmek ve modernize etmek için hızlı ve taşınabilir bir yol olarak benimsiyor. Bu işlemin bir parçası olarak müşteriler, her türlü konteyner dağıtımında imaj depolamanın ve yönetmenin bir yoluna ihtiyaç duyuyor. Kasım ayında, geliştiricilerin özel Docker konteyner görüntülerini depolamak ve yönetmek için Azure konteyner kayıtlarını oluşturmalarını ve bakım yapmalarını sağlayan Azure Container Registry’nin önizlemesi duyuruldu.

27 Mart’ta Azure Container Registry genel olarak Linux ve Windows konteyner imajları için bir ağa yakın, özel registery destekleyerek kullanılabilir duruma geldi. Azure Container Registry, Docker Swarm, Kubernetes ve DC / OS’nun yanı sıra Service Fabric ve Azure App Services de dahil olmak üzere diğer Azure Servisleri de dahil olmak üzere Azure Konteyner Hizmetinde barındırılan orkestratörler ile iyi bir şekilde bütünleşmiştir. Müşteriler, açık kaynak Docker Registery v2 ile çalışabilen tanıdık araç kullanma avantajından yararlanabilir.

  • Küresel bir footprint olan 23 bölgede kullanılabilirlik
  • Repositories, etiket ve Azure Portalı’ndaki listeleme listesi
  • Anahtar döndürme sağlayan çift anahtarlı şifre
  • İç içe geçmiş seviye havuzları
  • Azure CLI 2.0 desteği

Windows Containers’ın piyasaya sürülmesiyle hem Windows hem de Linux imajları isteyen müşteriler artmaktadır. Azure Container Registry hem Windows hem de Linux’u desteklerken, Docker, tek bir adlandırılmış imaj çekme ve imajın çekildiği bilgisayara dayalı os sürümünü çözme becerisini ekledi. Multi-arch destek kullanan bir müşteri, hem Windows hem de Linux tabanlı etiketleri bastırabilir ve geliştirme ekipleri FROM domainname \ aspnetcorecorpstandard kullanarak docker dosyalarını oluşturabilir. Azure Container Registry Multi-arch özellikleri, uygun imajı, aradığı ana bilgisayara dayalı olarak çekecektir.

Geliştirme ekipleri genellikle hiyerarşilerde çalışır ve koleksiyonlara dayalı çözümler üretir. Örneğin Headtrax ekibinin koleksiyonuna (headtrax \ web, headtrax \ api, headtrax \ admin) sahipken, bikaringuvar takımı birlikte gruplandırmak istedikleri (bikesharing \ web, bikesharing \ api) bir grup koleksiyona sahip olabilirler; bir dizi kurumsal tüm üyelere mevcut resim (aspnet: corpstandard).
Azure Container Registry, repolarını ve görüntülerini gelişimlerine uyacak şekilde gruplandırmalarını sağlamak için iç içe geçmiş repoları desteklemektedir.

Müşteriler, registery’nin içeriğine ilişkin görünürlük istediler. GA sürümü ile artık depolar, imajlar, etiketler ve bir imaj ilişkili manifestlerin içeriğini görüntülemek için Azure portalında entegre bir tecrübeye sahip olacaksınız.

Repositories blade, oluşturduğunuz tüm depoların (iç içe geçmiş kayıtlar da dahil) bir listesini ve bu depolarda depolanan imajların listesini görüntüleyecektir.

Belirli bir imajı seçerseniz, o imajla ilişkili etiketleri içeren bir “Etiket” bölümü açılacaktır. Ek olarak, bir etiket seçerseniz, o imajın etiketinin manifest’ini görebilme olanağına sahip olursunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.