Azure Blueprints

Azure Blueprints, bulut mimarlarının ve merkezi bilgi teknolojisi gruplarının bir kuruluşun standartlarını, modellerini ve gereksinimlerini uygulayan ve tekrarlanabilir bir Azure kaynakları kümesi tanımlamasını sağlar. Azure Blueprints, geliştirme ekiplerinin geliştirme ve teslimatı hızlandırmak için bir dizi yerleşik bileşene – örneğin ağ oluşturma gibi – kurumsal uyum içinde oluşturdukları güven ile hızla yeni ortamlar oluşturmalarını ve desteklemelerini mümkün kılar.Blueprints, çeşitli kaynak şablonlarının ve aşağıdaki gibi diğer eserlerin dağıtımını düzenlemek için bir yoldur:

  • Rol Atamaları
  • Policy Atamaları
  • Azure Kaynak Yöneticisi şablonları
  • Kaynak Grupları

Azure Blueprints hizmeti, dünya çapında dağıtılan Azure Cosmos DB tarafından desteklenmektedir. Blueprint nesneleri birden fazla Azure bölgesine çoğaltılır. Bu çoğaltma, hangi bölgede Blueprints’in kaynaklarınızı kullandığına bakılmaksızın, plan nesnelerinize düşük gecikme süresi, yüksek kullanılabilirlik ve tutarlı erişim sağlar.

Servis, çevre kurulumuna yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu kurulum genellikle bir dizi kaynak grubundan, ilkeden, rol atamasından ve Kaynak Yöneticisi şablon dağıtımından oluşur. Bir taslak, bu yapay yapı türlerinin her birini bir araya getirmek ve bir paketi (CI / CD boru hattı dahil olmak üzere) hazırlamanıza ve versiyonlandırmanıza izin veren bir pakettir. Sonuçta, her biri tek bir işlemde denetlenebilen ve izlenebilen bir aboneliğe atanır.

Neredeyse Blueprints’e yerleştirmek için dahil etmek istediğiniz her şey bir Kaynak Yöneticisi şablonuyla gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte, bir Kaynak Yöneticisi şablonu, Azure’da yerel olarak bulunmayan bir belgedir – her biri yerel olarak veya kaynak denetiminde depolanır. Şablon bir veya daha fazla Azure kaynağının konuşlandırması için kullanılır, ancak bu kaynaklar dağıtıldıktan sonra şablonla etkin bir bağlantı veya ilişki olmaz. Blueprints ile, plan tanımı (konuşlandırılması gerekenler) ve plan ataması (konuşlandırılmış olan) arasındaki ilişki korunur. Bu bağlantı, dağıtımların daha iyi izlenmesini ve denetlenmesini destekler. Blueprints aynı anda aynı plana tabi olan birden fazla aboneliği de yükseltebilir. Kaynak Yöneticisi şablonu ile Blueprints arasında seçim yapmanız gerekmez. Her Blueprints, sıfır veya daha fazla Kaynak Yöneticisi şablon eseri içerebilir. Bu destek, daha önce bir Kaynak Yöneticisi şablonları kitaplığı geliştirme ve sürdürme çabalarının Blueprints’te tekrar kullanılabileceği anlamına gelir.

Bir Blueprints, Azure bulut hizmetlerinin uygulanması, güvenlik ve tasarımın tutarlılığı ve uyumluluğunu sağlamak için yeniden kullanılabilecek ilgili standart, model ve gereklilikler kümesini oluşturmak için kullanılan bir pakettir. Bir Policy, dağıtım sırasında ve zaten var olan kaynaklar için kaynak özelliklerine odaklanan varsayılan bir izin verme ve açık reddetme sistemidir. Bir abonelikteki kaynakların gereksinimlere ve standartlara uygun olduğunu doğrulayarak bulut yönetişimini destekler.

Bir Blueprints’e bir policy dahil etmek, blueprints’in atanması sırasında doğru desen ya da tasarımın oluşturulmasını sağlar. Policy dahil etme, blueprints’in amacına devam eden uyumu korumak için çevrede yalnızca onaylanmış veya beklenen değişikliklerin yapılabilmesini sağlar. Bir policy, bir taslak tanımındaki birçok eserden biri olarak dahil edilebilir. Blueprints’ler ayrıca politikaların ve girişimlerin olduğu parametrelerin kullanılmasını da destekler.

Bir blueprints tanımı(definitions) oluştururken, blueprints’in nereye kaydedileceğini tanımlamalısınız. Blueprints, bir yönetim grubuna veya contributor erişimine sahip olduğunuz aboneliğe kaydedilebilir. Konum bir yönetim grubuysa, blueprints o yönetim grubunun herhangi bir alt üyeliğine atanabilir.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.