AZ-104 Microsoft Azure Administrator Sertifikasyonu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

AZ-104 sertifikanızı almak ister misiniz? Öyleyse, bu makalede size AZ-104 Microsoft Azure Yönetici sertifika sınavı hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri vermeye çalışacağım.

Sertifikanın ne hakkında olduğuna, öğrenme çıktılarına, kimlerin AZ-104’ü seçmesi gerektiğine, neden onu tercih etmeniz gerektiğine, sınava genel bakış ve ayrıntılı müfredata ve son olarak da sınav materyallerine ışık tutacağız.

AZ-104: Microsoft Azure Administrator sertifikası, Microsoft Azure ekosistemini işleme, uygulama ve izleme konusundaki becerilerinizi ve etki alanı uzmanlığınızı doğrular. Azure altyapısı için ağ oluşturma, kimlik, güvenlik, depolama, hesaplama ve uyumluluk konularını nasıl ele alacağınızı öğreneceksiniz.

Bu sertifika, bir Azure Yöneticisinin temel sorumluluklarının nasıl yerine getirileceğini, Azure bulut ekosisteminin nasıl uygulanacağını ve Azure dostu uygulamalar geliştirmek ve DevOps çözümlerini dağıtmak için diğer paydaşlarla nasıl koordine edileceğini öğretir. Bu, başlangıç düzeyinde bir sertifikadır ve Microsoft Sertifikalı: Azure Administrator Associate için zorunlu bir kriterdir. Ayrıca bu sınav, aşağıdakiler gibi görev açısından kritik teknik görevleri gerçekleştirme becerilerinizi test edecektir:

  • Azure kimliklerini ve uyumluluğunu yönetin
  • Veri depolamayı dağıtın ve yönetin
  • Azure işlem kaynaklarını uygulama
  • Sanal ağı yapılandırın ve yönetin
  • Azure kaynaklarını izleyin ve yönetin

AZ-104 sertifikasyon sınavına dalmadan önce bazı ön gereklilikleri yerine getirmeniz gerekir. Öncelikle, Azure yönetimi, PowerShell, Azure Portal, Azure CLI, Azure kaynak yöneticisi, Azure iş yükleri ve uyumluluk konusunda deneyime ihtiyacınız var. Buna ek olarak, sanallaştırma, ağ sunucuları ve işletim sistemleri gibi teknik kavramlara aşina olmanız gerekir. Ayrıca, hazırlık yolculuğunuza başlamadan önce aşağıdaki alanlarda derinlemesine bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır:

  • VMS, sanal sabit diskler ve sanal ağın anlaşılması
  • Ağı TCP/IP, VPN’ler, DNS, güvenlik duvarları ve şifreleme araçlarıyla birlikte yapılandırın
  • LDAP, orman etki alanları, etki alanı denetleyicileri, Kerberos protokolü vb. dahil Azure Etkin Dizinleri.
  • Felaket kurtarma ve yedekleme çözümleri

AZ-104 sertifika sınavı beş alanı kapsar ve sınavda belirli bir ağırlık taşır. Ders programının yanı sıra Azure hizmetleri, iş yükleri, uyumluluk ve güvenlik hakkında kapsamlı bir görünüm geliştirmeniz gerekir. İçerik şu şekilde :

DomainAğırlık
Azure Governance ve Kimliklerini Yönetin15-20%
Depolamayı yönetin ve uygulayın15-20%
Azure compute kaynaklarını uygulama20-25%
Sanal ağı yönetin ve yapılandırın20-25%
Azure kaynaklarını koruyun ve izleyin
10-15%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.