Yüksek Düzeyde Kullanılabilir Bir Küresel Web Uygulaması İçin Bir Azure Front Door Oluşturma

Bu makalede, global web uygulamanız için yüksek kullanılabilirlik ve yüksek performans sunan bir Azure Front Door profilinin nasıl oluşturulacağını açıklayacağım. Senaryomuzda, farklı Azure bölgelerinde çalışan bir web uygulamasının iki örneği olacaktır. Kullanıcı trafiğini, uygulamayı çalıştıran en yakın site arka uçlarına yönlendirmeye yardımcı olan eşit ağırlıklı ve aynı öncelikli arka uçlara dayalı bir Ön Kapı yapılandırması oluşturulacaktır. Front Door sürekli olarak web uygulamasını izleyecek ve en yakın site kullanılamadığında bir sonraki kullanılabilir arka uç için otomatik yönlendirme yapacaktır.

Azure Front Door ile ilgili ön bilgi için Azure Front Door makalesine bakabilirsin.

  • Örneğimiz için iki farklı bölgede iki WebApp bulunmaktadır.
  • Front Door oluşturmak için Azure Portal’ın sol üst tarafında, Create a resource > Networking > Front Door tıklayarak oluşturuyoruz.
  • Front Door oluşturulurken, temel bilgileri eklemeye başlayıp Front Door’un yapılandırılmasını istediğiniz bir abonelik seçebilirsiniz. Benzer şekilde, diğer Azure kaynaklarında olduğu gibi, yeni bir tane oluşturuyorsanız, bir ResourceGroup ve bir ResourceGroup bölgesi de sağlamanız gerekir. Son olarak, Front Door için bir ad girmeniz gerekir.
  • Temel bilgiler doldurulduktan sonra, tanımlamanız gereken ilk adım, yapılandırma için ön uç ana bilgisayarıdır. Sonuç onderappfrontend.azurefd.net gibi geçerli bir alan adı olmalıdır. Bu ana bilgisayar adının genel olarak benzersiz olması gerekir, ancak Front Door bu doğrulamayı üstlenir.
  • Ardından, uygulamanızın nerede olduğunu belirtmek için Backend pools bölümüne uygulama arka uçlarınızı yapılandırmanız gerekir.
  • İsteğe bağlı olarak Backend Pools için Health Probe ve Yük Dengeleme ayarlarını güncellemeyi seçebilirsiniz.
  • Son olarak, bir yönlendirme kuralını yapılandırmak için Routing Rules üzerindeki ‘+’ simgesini tıklayın. Bu, frontend sunucunuzu temelde bir istek onderappfrontend.azurefd.net adresine geldiğinde, daha sonra onu Backend Pool OnderFDBackend’e iletecek şekilde yapılandıran arka uç havuzuna eşlemek için gereklidir.

Bir Front Door oluşturduktan sonra, yapılandırmanın her yere küresel olarak dağıtılması birkaç dakika sürecektir. Tamamlandığında, oluşturduğunuz Fronend’e erişin, yani bir web tarayıcısına gidin ve onderappfrontend.azurefd.net URL adresini tıklayın. İsteğiniz, arka backend pool belirtilen arka uçlardan size en yakın arka uca otomatik olarak yönlendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.