Yeni D Serisi Microsfot Azure Virtual Machine Boyutları

D

Gün geçmiyor ki Microsoft Azure platformu üzerinde yeni özellikler, yeni eklentiler ya da geliştirmeler çıkmasın. Daha bugün verdiğim Microsoft Azure ITPro eğitiminde benimde ilk defa karşılaştığım yeni D Serisi sanal makine boyutlarından bahsetmek istiyorum. Aslına bakarsanız 22 Eylül itibariyle yayınlanmış bu yeni seride J

Bu yeni seride 112GB bellek kullanımına kadar destek sağlanırken daha önceki A serisi sanal sunuculardan %60 oranında daha fazla performans elde edilmektedir. Aynı zamanda yine bu seride 800GB kadar local SSD disklerinde kullanım imkanı gelmiştir.

Yeni D serisi sanal makine boyutları ve destekledikleri donanımlar aşağıdaki gibidir.

D1- D4 arası sanal makine boyutları genel kullanım için dizayn edilmiş, web sitelerinizde, küçük ve orta ölçekli veritabanlarınızda ve günlük uygulamalarınızda tercih edebileceğiniz sanal makinelerdir. D11-D14 arası sanal makine boyutları ise yoğun bellek kullanımı gerektiren büyük veri tabanlarınız, SharePoint Server Farm yapılarınız ve yüksek hacimli uygulamalarınız için dizayn edilmiştir. Bu yeni D serisi sanal makinelerde kullanabileceğiniz SSD dişler işletim sisteminizin olduğu C: diskler değil de temporary drive yani geçici disk olarak adlandırdığımız D: diskleridir. Burada unutulmaması gereken nokta, bu sürücüler adında anlaşılacağı gibi kalıcı sürücüler değildir. Nadiren de olsa donanım arızası ile karşılaşıldığında Azure Storage yapınızda barındırdığınız sanal makine vhd’leriniz ya da diğer datalarınız gibi kalıcı olamayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.