Windows Azure Multi-Factor Authentication Nedir?

Multi-factor ya da iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) birden fazla kimlik doğrulama yönteminin birlikte kullanımı gerektiren bir sistemdir. Kullanıcıların oturum açma ve gerçekleştirdikleri işlemlerde güvenlik bakımından önemli bir ikinci katman görevi üstlenmektedir. Aşağıdaki yöntemlerden herhangi ikisini ya da daha fazlasını birlikte kullanabilirsiniz.

  • Tipik password
  • Mobile telefon gibi güvenilir bir cihaz
  • Biometrics

Çok faktörlü kimlik doğrulama yöntemi altında katmanlı bir yaklaşım yatmaktadır. Bu çok faktörlü kimlik doğrulama metodu sayesinde saldırganlar için önemli bir güvenlik önlemi alınmış olmaktadır. Bir saldırgan Windows Azure kullanıcısının parolasını öğrense bile aynı oturum açabilmesi için kullanıcının güvenil cihazına sahip olması gerekmektedir. Windows Azure Multi-Factor kimlik doğrulama kullanan kullanıcılar mobil cihazlarından mobil uygulama, telefon görüşmesi veya kısa mesaj kullanarak oturum açabilecekler. Ayrıca Windows Azure Multi-Factor kimlik doğrulama ile Windows Azure Active Directory birlikte kullanılabileceği gibi SDK ile özel uygulamalar için kimlik doğrulama da yapılabilmektedir.

Multi-Factor Kimlik Doğrulama Yöntemini Windows Azure Active Directory’e Eklemek

Windows Azure Active Directory servisine Windows Azure Multi-Factor kimlik doğrulama yöntemin ile bağlanan kullanıcılar Windows Azure, Office 365 ve Dynamics CRM Online gibi Microsoft Online Servicelerine bağlanırken ‘de aynı kimlik doğrulama yöntemini kullanabilirler.

On-Premises Uygulamalar ve Windows Server için Multi-Factor Kimlik Doğrulamatı Etkinleştirmek

Multi-Factor kimlik doğrulama metodu etkinleştirildiğinde IIS ve Active Directory kullanılarak on-premise kaynaklar için kimlik doğrulamada gerçekleştirilebilir. Windows Azure Multi-Factor kimlik doğrulama sunucusu IIS kimlik doğrulama ile entegre çalışarak Microsoft IIS web uygulamaları, RADIUS kimlik doğrulama, LDAP kimlik doğrulama ve Windows kimlik doğrulaması sağlamaktadır.

Özelleştirilmiş Uygulamalar için Multi-Factor Kimlik Doğrulama

SDK bulut hizmetleri ile doğrudan entegrasyon sağlamaktadır. Geliştirdiğiniz uygulamalar için kimlik doğrulama aramaları yada text mesajları geliştirebilir ve uygulamalarınıza oturum açma işlemlerini bu yöntemler ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.