Windows Azure High Availability ve Disaster Recovery Mimarisi

Window Azure üzerinde High Availability and Disaster Recovery(HADR) teknolojisi Server Server ürünleri üzerinde desteklenmektedir ve aşağıdaki mimari yapılar kullanılabilir.

  • AlwaysOn Availability Groups
  • Database Mirroring
  • Log Shipping
  • Windows Azure Blob Storage Service ile Backup ve Restore

Windows Azure sanal makineler ile gerçekleştirdiğiniz HADR işlemleri ile maliyetlerinizi ciddi oranda azaltabilirsiniz. Windows Azure üzerinde konumlandıracağınız SQL Server’larınızı ister cloud çözümleri ile isterseniz hybrid-IT çözümleri ile HADR yapabilirsiniz. Böylece HADR teknolojisi içerisinde çalışan SQL Server veritabanlarınıza ister cloud üzerinden isterseniz on-promise network üzerinden bağlanabilirsiniz.

Windows Azure-Only: High Availability Çözümleri

AlwaysON Availability Group

High Availability olarak çalışan büntün Windows Azure VM replicaları aynı Windows Azure datacenter içerisinde çalışır. SQL Server sanal makineleri için Additional Domain Controller kullanamalısınız çünkü Windows Server Failover Clustering (WSFC) Active Directory domain yapısına ihtiyaç duyacaktır.

Database Mirroring

Principal, mirror ve witness serverlar High Availability için aynı Windows Azure datacenter içerisinde çalışırlar. İsterseniz Domain Controller kurabilirsiniz.

İstersenizde domain controller kurmadan Server Certificates ile yapılandırabilirsiniz.

Windows Azure-Only: Disaster Recovery Çözümleri

Database Mirroring

Principal, mirror ve witness serverlar Disaster Recovery için farklı Windows Azure datacenter içerisinde çalışırlar. Server certificate kullanmak zorundasınız çünkü Active Directory Domain çoklu Windows Azure Datacenter’a yayılamaz.

Windows Azure Blob Storage Service kullanarak Backup ve Recovery

Production veritabanları Disaster Recovery için farklı Windows Azure datacenterlarda bulunan blob storagelara direck backup alınır.

 

Hybrit IT: Disaster Recovery Çözümleri

AlwaysOn Availability Groups

Replicaların bazıları Windows Azure VM’ler üzerinde çalışırken diğer replicalar on-promise network üzerinde çalışmaktadır. Production site on-promise yada Windows Azure datacenter üzerinde olabilir.

Ayrıca bu yapılandırma VPN bağlantısı gerektirecektir. Başarılı ve sorunsuz bir disaster recovery için disaster recovery site’ınıza replica domain controller kurmanızda fayda bulunmaktadır.

Databse Mirroring

  • Bir Partner Windows Azure VM üzerinde diğeri on-promise üzerinde server certificate kullanarak cross-site disaster recovery yapabilir. Ayrıca aynı Active Directory Domain içerisinde yada VPN bağlantısı yapmalarına gerek yoktur.

  • Bir Partner Windows Azure VM üzerinde diğer on-promise üzerinde aynı Active Directory yapısında cross-site disaster recovery yapabilir. Bu durumda VPN bağlantısı gerekmektedir.

 

Log Shipping

Bir server Windows Azure VM üzerinde diğeri on-premise üzerinde cross-site disaster recovery yapabilir. Log shipping Windows file sharing mantığı ile çalıştığı için VPN bağlantısına ihtiyaç duyulmaktadır.

Windows Azure Blob Storage Service kullanarak Backup ve Recovery

On-premise production veritabanları Disaster Recovery için Windows Azure datacenterlarda bulunan blob storagelara direck backup alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.