Shared Image Gallery

Şubat 2017’de, Azure üzerinde disk sağlama ve yönetmeyi kolaylaştıran Managed Disks, Snaphosts ve Images’lar duyuruldu. Şimdi bir sonraki adıma geçildi ve VM görüntülerini Azure’da paylaşmak için kolay ama güçlü araçlar sunan Shared Image Gallery yayınlandı. Shared Image Gallery, image paylaşımını büyük ölçüde kolaylaştırır. Bölgesel genişleme veya DevOps işlemlerini hızlandırmanızı, bölgeler arası HA / DR kurulumunuzu ve daha fazlasını kolaylaştırmanızı sağlayarak, uygulamalarınızı kuruluşunuzdaki, bölgelerdeki veya bölgelerdeki başkalarıyla paylaşmanızı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Shared Image Gallery şimdi Batı ABD Orta Azure’de kullanıma sunuldu ve yakında tüm Azure bölgelerine genişleyecektir.

21 Mayıs 2018 tarihinde sınırlı önizlemeye katılmak üzere davetiyeler göndermeye başlayacağız. Sınırlı önizlemeye katılmakla ilgileniyorsanız, formu doldurabilirsiniz.

Shared Image Gallery, hangi image’ları paylaşmak istediğinizi, hangi bölgelerde kullanılabilir yapmak istediğinizi ve bunları kiminle paylaşmak istediğinizi seçmenize olanak tanır. Paylaşımlı imageları mantıksal olarak gruplandırmak için birden fazla galeri oluşturabilirsiniz. Galeri, bağımsız bir ARM kaynağıdır ve size tam rol tabanlı erişim kontrolü (RBAC) sağlar. Image’lar sürümlenebilir ve her bir image sürümünü farklı bir Azure bölgesine çoğaltmayı bile seçebilirsiniz. Galerinin yalnızca Managed Diskler ile çalışabilir.

Shared Image Gallery image’ları otomatik olarak belirttiğiniz bölgelere kopyaladığından, HA / DR kurulumunuzu yönetmeyi kolaylaştırır. Artık bölgedeki veya bölgelerdeki bir image’ı manuel olarak kopyalamanıza veya bunu tekrar tekrar ve ölçeklemek için kendi otomasyonunuzu yazmanıza gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.