Özel IP Prefix ile kendi IP adreslerinizi (BYOIP) Azure’a Taşıyın

Şirket içi altyapının Azure’a olası bir geçişini planlarken, bağımlılıklarınız (örneğin, güvenlik duvarları veya diğer sabit IP adresleri) nedeniyle mevcut genel IP adreslerinizi korumak isteyebilirsiniz. Özel IP Prefix kaynağını kullanarak artık kendi genel IPv4 aralıklarınızı Azure’a taşıyabilir ve Azure’a ait diğer genel IP aralıkları gibi kullanabilirsiniz. Eklendikten sonra, bu IP’ler Azure kaynaklarıyla ilişkilendirilebilir, Azure ağındaki özel IP’ler ve VNET’lerle etkileşim kurabilir ve Microsoft’un Geniş Alan Ağından (WAN) çıkarak harici hedeflere ulaşabilirler.

IP aralıklarınızı Azure’a ekleme, Azure portalı, Azure PowerShell, Azure CLI aracılığıyla veya Azure Resource Manager (ARM) şablonları kullanılarak yapılabilir. Azure’da kullanmak üzere genel bir IP aralığı getirmek için aralığa sahip olmanız ve ARIN veya RIPE gibi bir Yönlendirme İnternet Kayıt Defterine kayıt yaptırmış olmanız gerekmektedir. Azure’da kullanmak üzere bir IP aralığı getirirken, bu sizin mülkiyetinizde kalır, ancak Microsoft’un Geniş Alan Ağından (WAN) bunun reklamını (advertise) yapmasına izin verilir. Katılım için kullanılan aralıklar, İnternet servis sağlayıcıları tarafından kabul edilmeleri için /24’ten (256 IP adresi) küçük olmamalıdır. IP aralığınız için bir Özel IP prefix kaynağı oluşturduğunuzda, Microsoft, aralığın size ait olduğunu ve bunun Azure aboneliğiniz ile ilişkisini doğrulamak için doğrulama adımları gerçekleştirir. Yerleşik her aralık, bir Azure bölgesiyle ilişkilendirilir.

Aralığınız Azure’da sağlandıktan sonra, özel kullanım durumunuza neyin uygun olduğuna bağlı olarak, aralıktaki genel IP adreslerini kaynaklara hemen atama veya atamadan önce aralığın reklamını (advertise) yapmaya başlama seçeneğiniz vardır. Bir aralığı devreye almak için komut verildikten sonra, Microsoft bunu hem bölgesel olarak (Azure içinde) hem de küresel olarak (İnternet’e) tanıtacaktır. Menzilin dahil edildiği belirli bölge de coğrafi konum sağlayıcıları için herkese açık olarak yayınlanacaktır. BYOIP’leri atamak için, belirli bireysel genel IP adreslerini tahsis edebileceğiniz genel IP önekleri (Standart SKU genel IP adreslerinin bitişik blokları) oluşturursunuz. Azure aboneliği bağlamında bir IP aralığı eklenirken, bu aralıktaki öneklerin uygun izinlere sahip diğer aboneliklerden türetilebileceğini unutmayın. Yerleşik IP’ler, sanal makineler, Standart Genel Yük Dengeleyiciler, Azure Güvenlik Duvarları ve daha fazlası gibi Standart SKU genel IP’lerini destekleyen herhangi bir kaynakla ilişkilendirilebilir. Yerleşik Genel IP prefix bakımı ve barındırılması için sizden ücret alınmaz; yalnızca IP’lerden ve tüm bağlı kaynaklardan gelen çıkış bant genişliği için ücretlendirilirsiniz.

Gereksinimler ve Prefix Hazırlığı

  • Adres aralığı size ait olmalı ve 5 büyük Bölgesel İnternet Tescilinden birinde sizin adınıza kayıtlı olmalıdır.
  • İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından kabul edilebilmesi için adres aralığı /24’ten küçük olmamalıdır.
  • Microsoft’a adres aralığını tanıtma yetkisi veren bir Rota Kaynak Yetkilendirmesi (ROA) belgesi, müşteri tarafından uygun Yönlendirme İnternet Kayıt Defteri (RIR) web sitesinde veya API’leri aracılığıyla doldurulmalıdır. RIR, ROA’nın RIR’nizin Kaynak Ortak Anahtar Altyapısı (RPKI) ile dijital olarak imzalanmasını gerektirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.