Microsoft Azure Üzerinde Sadece 8 Tıklamayla High-Availability SharePoint Server Farm Oluşturun.

Microsoft Azure Preview Portal artık çok daha gelişmiş özelliklere sahip. Bu preview portal üzerinde daha önce kullandığımız portal ekranında yapabildiğimiz bir çok özelliği yaparken, yeni özelliklerde kullanımımıza açılmıştır.

Preview portalın göz alıcı ve geliştirilmiş yeni özelliklerinden biride, hazırlık süreci ve kurulumları karmaşık olan çok katmanlı uygulama sunucularını kaynak grupları kullanarak sadece birkaç tıklama ile hazırlayabilmemizdir. Azure Resource Group Gallery şablonları içerisinde SharePoint Server 2013 Farm hazır gelmektedir. Bu makalemizde sadece 8 tıklama ile Azure üzerinde nasıl High Availability SharePoint 2013 Server Farm oluşturabileceğimizi göreceğiz.

Microsoft Azure portalınız üzerinde Subscription hesabınıza tıklayarak “Switch new portal” butonuna basın ve yeni portalınızı açın.

Açılan portal ekranında sol alt bölümde bulunan NEW butonuna basın.

Açılan pop-out penceresinde SharePoint Server Farm butonuna basalım.

Sağ bölümde açılan pop-out bölümünde Resource Group Name, Admin username ve Admin password bölümlerini dolduralım.

Ayrıca bu bölümde oluşturacağımız SharePoint Farm’ı High Availability özelliği ile devreye almak istiyorsak “Enable high availability” seçeneğini seçmemiz gerekmektedir. Bu seçenek ile birlikte SharePoint Farm ortamınızda 9 adet sanal makine oluşturulacaktır. Oluşacak sanal makineler 2 Adet Active Directory Domain Controller,3 adet SQL Server, 4 adet SharePoint 2013 Server.

Daha sonra Domain Controller, SQL Server, SharePoint Server, Virtual network, Storage, Subscription ve Location bilgilerini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Domain Controllers:

 

 

 

 

SQL Servers:

 

 

 

 

 

SharePoint Servers:

 

 

 

 

Virtual Networks:

Storage:

 

Son olarak Azure Subscription ve Location bilgilerinizi belirledikten sonra Create butonuna basarak kurulumlara başlayabilirsiniz.

Create butonuna bastıktan sonra yeni SharePoint Server Farm ortamınızın oluşturulma aşamalarını takip edebilirsiniz.

Kısa bir süre sonra yeni SharePoint Server Farm ortamınızın başarılı bir şekilde oluşturulduğunu görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.