Microsoft Azure Import/Export Servisi ile Büyük Verilerin Transfer İşlemleri

Cloud veri merkezlerine büyük verilerin transferleri her zaman uzun süreleri alan zahmetli işler olmuşlardır. Hem network bağlantınızdan, hem internet hattınızdan, hem maliyetlerinizden hem de zamanınızdan kaybedersiniz. Artık Azure Import/Export servisleri ile büyük verilerinizi zamandan ve maliyetlerden tasarruf ederek transferini gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl mı? Tabi ki klasik yöntem kargolama ile 🙂

Azure veri merkezlerinde bulunan Blob Storage’lar üzerinde depolanmak üzere verilerinizin bulunduğu hard diskler hazırlayıp bunları gönderebilirsiniz. Aynı şekilde boş hard diskler gönderip Blob Storage’lar üzerinde bulunan büyük verilerinizi geri alabilirsiniz. Verilerinizin bulunduğu hard diskleri göndermeden önce encrypted etmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde Azure Blob Storage’lar üzerinden almak istediğiniz verilerde encrypted edilerek size gönderilecektir.

Azure Import/Export job’larını iki yöntem ile gerçekleştirebilirsiniz:

  • Azure Management Portal üzerinden
  • Rest API’leri kullanarak

Azure üzerinde job’lar oluşturduğunuzda aslında gönderimleri yapmadan önce Azure veri merkezlerine haber vermiş oluyorsunuz. Import job ve Export job oluşturabilirsiniz. Import Job’u hazırlarken, Microsoft Azure Import/Export Tool’u çalıştırmanız, verilerinizi hard diske kopyalamanız, BitLocker ile encrypted etmeniz ve journal files( seyahat dosyası)’ı hazırlamanız gerekmektedir. Ayrıca Drive ID’e de ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu Drive ID’ı gönderimini yapacağınız hard disk üzerinde, üretici firmanın verdiği numara olarak bulabilirsiniz.

Ayrıca gönderimini yapacağınız hard diskler 3.5 inch’lik SATA II/III diskler olmalıdır ve boyutları maksimumda 4TB olmalıdır. Data volüme NTFS ile formatlanmalıdır. Her storage account için 20 job oluşturmaya ve her job için 10 hard disk gönderimini izin verilmektedir.

  • İlk işlem olarak Microsoft Azure Import/Export Tool u indirip gönderimini yapacağınız hard disk için drive journal file hazırlamanız gerekmektedir. Bu jornal file’ı hard disk’in içerisine kaydetmiyorsunuz. Lokal bilgisayarınızda kalabilir. Bu dosyayı daha sonra Azure Management Portal üzerinde kullanacağız. Deyatlı bilgi için http://msdn.microsoft.com/en-us/library/dn529093.aspx adresini kullanabilirsiniz.
  • Daha sonra Azure storage hesabınız üzerinde dashbord bölümüne geldiğinizde Create the Import Job butonunu göreceksiniz.

  • Karşınıza gelen ilk adımda “I’ve prepared my hard drives, and have Access to necessary drive journal files” seçeneğini işaretleyip devam edin.

  • Contac Details penceresinde iletişim bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Ayrıca job oluştururken oluşacak ayrıntılı log dosyalarını kaydetmek istiyorsanız “Save the verbose log in my ‘waimportexport’ blob container” seçeneğini işaretleyin ve devam edin.

  • Drive Journal file ekranında daha önceden oluşturduğunuz journal dosyanızı göstermeniz gerekmektedir.

  • Bundan sonra karşılaşacağınız adımlarda oluşturacağınız job için bir isim girme, bölgenize göre bir Kargo firması bilgilerini girme( şimdilik sadece FEDEX ve DHL) ve kargo takip numarası bilgilerini giriş yapacağınız ekranlar gelecektir. Ayrıca yine bu bölümlerden gönderimi yapacağınız Azure veri merkezlerinin adreslerine ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.