Microsoft Azure Backup – Incremental Backup

Yedekleme endüstrisi tape’den disklere ve buluta doğru ilerliyor; bu da ağ, depolama alanı ve insan kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılması için teknolojiyi kullanmanın daha uygun olmasını sağlıyor. Bu, daha az sermaye harcamaları, daha hızlı kurtarma süreleri ve daha yüksek veri güvenliği gibi avantajlar sağlamaktadır.

Farklı yedekleme türleri, depolama tüketimi, kurtarma süresi (RTO) ve ağ tüketimi açısından farklılık gösterir. Bu nedenle, genel TCO’yu düşük tutmak için doğru yedekleme çözümünü seçmeniz şarttır. Bu bölümde, çeşitli yedekleme türleri ve genel maliyet üzerindeki etkisi ayrıntılı olarak açıklanacaktır. Örnek olarak, A, aylık olarak yedeklenmesi gereken A1, A2, … A10 bloklarından oluşan bir veri kaynağı alalım. Blok A2, A3, A4, A9 ilk ayda değişmekte ve A5 önümüzdeki ay değişmektedir.

Tam Yedeklemelerde (Full Backup), tüm veri kaynağının bir kopyası her yedekleme için saklanır. Bu, her zaman tam kopyaların aktarımı nedeniyle yüksek ağ ve depolama alanı tüketimine neden olur.

Farklı yedeklemeler (Differential Backups) yalnızca ilk tam yedeklemeden bu yana değişen blokları depolar ve böylece daha az ağ ve depolama alanı tüketimi sağlar. Bu nedenle, ilk kopyadan sonra, yalnızca o zamandan bu yana değişen bloklar her sonraki yedekleme için yedeklenir. Bu nedenle, ilk aydan sonra değiştirilen A2, A3, A4 ve A9 blokları yedeklenecek ve ertesi ay yeniden A5 olarak değiştirilecektir. Bu bloklar, bir sonraki tam yedekleme alınana kadar yedeklenmeye devam edecektir. Tam yedeklemeyi almak, diferansiyel yedeklemelerin boyutunu kontrol altında tutmanın bir yoludur.

Artımlı Yedeklemeler (Incremental), yalnızca önceki yedeklemeden bu yana değişen blokları depolayarak yüksek depolama ve ağ verimliliği sağlar. Bu aynı zamanda, Diferansiyel yedeklemelerde olduğu gibi, tam tam yedeklemeye ihtiyaç duymaz. Bu nedenle, ilk tam yedeklemeden sonra, Microsoft Azure Yedekleme, A2, A3, A4 ve A9’u değişmiş olarak işaretleyip depolamak üzere gönderir. Ertesi ay, sadece değiştirilen A5 kodu aktarılacak ve saklanacaktır. Bu, aktarılan daha az veri nedeniyle depolama ve ağ tasarrufuna yol açar. Daha küçük verilerin kopyalarının uzun bir süre muhafaza edilmesiyle, yedekleme maliyeti önemli derecede azalır.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.