MICROSOFT AZURE BACKUP – Backup & Recovery Hiç Bu Kadar Kolay, Ucuz ve Güvenli Olmamıştı

Backup_Azure_Web

Genel Bulut yedekleme; sektörde hızla gelişen dinamik bir endüstri haline geldi. Geçmişte uzun mesafe üzerinden veri aktarımları sırasında bant genişliği ve gecikme gibi sıkıntılar meydana gelmekteydi. İşletim sistemlerindeki ve network teknolojilerindeki önemli ölçüdeki gelişmeler bu olumsuzlukların etkisini azaltmıştır. Artık Bulut yedekleme uygun fiyat seviyelerinde, kolay ve güvenli bir yedekleme modeli haline gelmiştir.

Bulut yedekleme modellerini tercih eden kurumlar iki önemli faktör üzerinde durmalıdırlar. Birinci faktör iş gereksinimlerine göre yedekleme ve geriye döndürme sürelerinin hesaplanmasıdır. Bunlar yedeklenecek verinin boyutuna ve efektif bir şekilde kullanılabilir olan WAN yapısına göre değişkenlik gösterecektir. İkinci adım ise diğer yedekleme modellerine göre ( Tape ya da Disk ) bulut yedeklemenin toplam sahip olma maliyetidir (TCO).

Microsoft Azure tahmin edilebileceği gibi Bulut Yedekleme servis sağlayıcıları arasında her geçen gün gelişen, kullanımı kolay, güvenli ve ucuz bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Azure Backup servisi ile her yerden verilerinizi ( ister kurum içi sunucularınızdan isterseniz de bulut ortamından) bulut veri depoları üzerine alabilirsiniz. Azure Backup servisini kurum içi var olan yedekleme yöntemleriniz yerine kullanmayı tercih edebileceğiniz gibi offsite yedekleme çözümü olarakda kullanabilirsiniz.

Microsoft Azure Backup çözümünün anahtar özellikleri:

  1. Güvenilir Hizmet: Azure Backup hizmeti ile yüksek erişilebilir bir yedekleme hizmetine sahip olursunuz. Service multi-tenant yapısı ile çalıştığından arka plan olan bilgi işlem ve depolama hizmetleri konusunda endişelenmenize gerek yoktur.
  2. Güvenilir Saklama: Azure Backup yüksek SLA’ler tarafından desteklenen güvenilir bulut depolama sistemleri üzerine inşa edilmiştir. Bu doğrultuda sermaye ve işletme giderleri konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca LRS (Locally Redundant Storage) ya da GRS (Geo Redundant Storage) gibi veri depolama seçenekleri mevcuttur. LRS seçeneğinde yedeklenen verinin toplamda 3 kopyası donanımsal arızalara karşı aynı veri merkezi içerisinde saklanırken; GRS seçeneğinde 3 farklı kopyası (toplamda 6 kopya) veri merkezinin başına gelebilecek bir felakete karşı başka bir veri merkezinde saklanmaktadır.
  3. Güvenli: Azure Backup servisi yedekleme işlemi sırasında ve saklama işlemi sırasında verilerinizi güçlü şifreleme metotları ile şifreler. Şifreleme anahtarı kaynağın içerisinde tutulur ve asla iletilerek Azure içerisinde tutulmaz. Şifreleme anahtarı herhangi bir veri geri yükleneceği zaman ve sadece müşterinin veriye erişeceği zaman kullanılır.
  4. Offsite Koruma: Offsite yedekleme çözümleri için tape yedekleme çözümlerine extra ödemeler yapmak yerine çok düşük maliyetler ile Azure Backup çözümü kullanılabilir.
  5. Basitlik: Azure Backup herhangi bir dağıtımı korumak için, ölçeklenebilir kolay bir arayüz sağlamaktadır. Hizmet geliştikçe, merkezi yönetim gibi özellikleri tek bir yerden yedekleme altyapısını için kolaylıklar sunar.
  6. Uygun Maliyet: Azure Yedekleme fiyatlandırma olarak Azure üzerinde tüketilen bir örnek başına yedekleme yönetimi ücreti ve depolama (blok blob fiyatı) maliyeti içerir. Herhangi bir geri yükleme işlemi için diğer bulut tabanlı yedekleme sunan kuruluşların aksine, Azure Yedekleme müşterilerinden ücret almaz. Ayrıca, müşterilerinden bir geri yükleme işlemi sırasında herhangi bir çıkış (giden) veri transfer maliyeti için ücret alınmaz.

Örnek fiyat tablosu:

AYLIK KORUNAN ÖRNEK BAŞINA VERİ BOYUTU ÜCRET
50GB boyutuna kadar örnekler Korunan örnek başına ₺ 15.25 + Veri Depolama
50 GB ile 500GB boyutuna kadar örnekler Korunan örnek başına ₺ 30.50 + Veri Depolama
500GB boyutundan fazla örnekler Her 500GB için korunan örnek başına ₺ 30.50 Veri Depolama

 

VERİ DEPOLAMA BOYUTU LRS GRS
İlk 1TB’a kadar / Aylık GB başına ₺ 0.0732 GB başına ₺ 0.1464
1 ile 50 TB arası /Aylık GB başına ₺ 0.072 GB başına ₺ 0.144
50 ile 500 TB arası GB başına ₺ 0.0708 ₺ 0.1416

 

  1. Bulut Yedekleme: Azure Yedekleme sanal makine kapatmaya gerek kalmadan çalışan Azure IaaS sanal makinelerin VSS tabanlı uygulama tutarlı yedeklemesini sağlar. Bu dosya sistemi tutarlılığı ile Azure yedekleme Linux sanal makinelerin de yedeğini alabilirsiniz.
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir