KURUMLARA ÖZEL AZURE SENARYOLARI –BÖLÜM 1 – SMB

AZURE BACKUP

Verilerin yedeklenmesi günümüzde felaket senaryolarının vaz geçilmez bir parçasıdır. Yedekleme ve yedeklemenin ihtiyaç duyulduğunda sorunsuz bir şekilde geriye döndürülebilmesi düzgün kurgulanması gereken ve kritik bir süreçtir. Bu doğrultuda kurumlar yedekleme çözümleri için alternatif ve güvenli çözümler aramaktadır. SMB segmentinde bulunan kurumların ülkemizde KOBİ olarak belirttiğimiz aralığında IT harcamalarının yetersizliği beraberinde yedekleme çözümlerininde olmamasına yada zor ve güvensiz çözümlerle devam etmesine neden olmaktadır. KOBİ’ler yedeklemenin önemini bilselerde IT altyapılarına yedekleme çözümü olarak yedekleme yazılımı, yedekleme ünitesi ve yedekleme alanı için gereken maliyetlere katlanmak istememektedirler. Bu doğrultuda AZURE BACKUP servisi kobilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düşük maliyetli ve güvenli bir çözüm olarak sunulabilir. Kobiler kritik olarak belirttikleri verilerinin bulunduğu sunucuların file-folder tabanlı yedeklerini yada instance bazlı yedeklerini Azure üzerinde bulunan Storagelara yine Azure Backup servisi ile alabilirler. Bu sayede yedekleme için başta gereken altyapı maliyetine katlanmadan, aydan aya kullandığı kadar ödeme mantığıyla güvenli bir yedekleme çözümüne kavuşabilirler. Ayrıca Azure üzerinde bulunan yedekler 3 kopya ve şifrelenmiş olarak tutulacağından güvenli bir şekilde saklanmaktadır.

AZURE SITE RECOVERY

Her kurum için, vermekte olduğu hizmeti herhangi bir nedenden dolayı veremez duruma gelmek çok ciddi sorunlar doğurur. Bu nedenle, olası sorunları planlayıp, tedbirleri önceden almak gerekmektedir. IT tarafından bakıldığında, Felaket Kurtarma yada Disaster Recovery, kurum BT sistemlerinden hayati olanların çalışır tutulması veya kısa sürede çalışır hale getirilmesini amaçlar. KOBİ segmentinde bulunan kurumlarında aslında ihtiyaç duyduğu ancak ilk yatırım maliyetine katlanamadığı bir çözümdür DR. Bu doğrultuda kurumların kesintisiz olarak sistemlerinin çalışılabilir tutulması için güvenli ve maliyeti az olan AZURE SITE RECOVERY sunulabilir. AZURE SITE RECOVERY ile SMB segmentindeki kurumlar baştan yapmaları gereken DR replikasyon için gereken ikinci bir site, DR replikasyon yazılımı, DR için gereken storage, HA olarak çalışacak sunucuların donanımsal ve yazılımsal maliyetlerine baştan katlanmak zorunda kalmayacaklardır. AZURE SITE RECOVERY replikasyon yapacak sunucuların platformlarının ne olduğundan bağımsız (Fiziksel, Hyper-V yada VMWare) SMB segmentindeki kurumlara güçlü, düşük maliyetli ve güvenli bir DR çözümü sunmaktadır. Kurumlar dilerlerse sahip oldukları ikinci bir lokasyona replikasyon yapabilecekleri gibi Azure veri merkezleri üzerine de replikasyon yapabilmektedirler.

Kritik ve kesintisiz devam etmesi gereken servisleri aşağıdaki gibi belirtebiliriz:

  • Active Directory
  • Veri Tabanı Sunucu
  • Uygulama Sunucu
  • Terminal Sunucu
  • Muhasebe Yazılımı
  • Mail Sunucu

AZURE VM

SMB segmentindeki kurumların genel stratejileri işe odaklanmak ve diğer faktörleri göz ardı etmek olarak düşünülebilir. Bu göz ardı edilen diğer faktörlerden biride IT harcamalarıdır. Ülkemizde SMB olarak konumlandırdığımız kurumların bu düşüncelerinden dolayı IT altyapıları güvensiz, eski ve zor yönetilebilir durumdadır. Bunları daha iyi hale getiremek için gereken yüksek donanım ve yazılım başlangıç maliyetlerine katlanmak istememektedirler. Ayrıca IT altyapısının yönetimi konusunda da ciddi sıkıntılar bulunmaktadır. Azure sanal makine servisleri burada çözüm olarak sunulabilir. SMB segmentindeki kurumlar yüksek bir başlangıç maliyetine katlanmadan Azure veri merkezleri üzerinde bulunan sanal sunuculara geçebilirler. Yine sahip oldukları platformdan bağımsız olacak bir şekilde (fiziksel, hyper-v yada vmware) geçişler sorunsuz bir şekilde halledilir ve daha güvenli,performanslı ve aydan aya ödeyebilecekleri bir altyapıya kavuşurlar. Azure üzerinde bulunan sanal sunucularda varsa eğer daha önceden aldıkları lisanslarını kullanabilecekleri gibi yine Azure VM servisleri içerisinde bulunan onlarca farklı sanal makine tipinden ihtiyaçlarına göre seçerek OS lisans maliyetinide en aza indirebilirler. Böylece kurumlarında sadece yapmaları gereken Azure veri merkezleri ile kurum içi networkü güvenli bir bağlantı metodu olan S2S VPN ile bir birine bağlaması kalacaktır. Tüm donanım, lisans, yönetim, barındırma ve ek elektrik, soğutma gibi giderlerden kurtulup, kullandığı kadar ödeyebileceği güvenli, güçlü bir platforma kavuşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.