Kaynak Grupları Arasında Sanal Makineleri Taşıma

Azure Resource Manager dağıtım modeli, kaynak grouplar kavramını, sanal makineler, depolama hesapları, web siteleri ve veritabanları gibi bireysel kaynakları birlikte yönetebilmeleri için gruplandırabilmenizi sağlayan mantıksal bir kap olarak sağlar. Bu, ayrıca ilgili kaynakları tek bir yerde görebilmenizi sağlar ve kaynak tüketimini ve harcamalarını analiz etmek ve tahmin etmek söz konusu olduğunda paha biçilmezdir. Eski klasik dağıtım modeliyle, kaynaklar oluşturulduğunda, kaynak grubu yönetimi için destek yoktu, daha fazla sayıda kaynağın yönetilmesine ve bu kaynakların basit bir şekilde yönetiminin konsolide bir şekilde yapılmamasına yol açtı. Ancak, daha yeni Azure Resource Manager dağıtım modeli, klasik dağıtım modelinde oluşturulan VM’ler dahil olmak üzere sanal makineler gibi kaynakları kaynaklar arasında taşımanıza olanak tanır.

Bir VM’i başka bir kaynak grubuna taşımak için portalı kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örneklerde, görevi gerçekleştirmek için PowerShell kullanmaktayız.

  • Sanal makineyi başka bir kaynak grubuna taşımak için, bağımlı tüm kaynakları da taşıdığınızdan emin olmanız gerekir. Move-AzureRMResource cmdlet’ini kullanmak için, kaynakların her birinin ResourceId koduna ihtiyacınız vardır. Get-AzureRMResource cmdlet’ini kullanarak ResourceId öğelerinin bir listesini alabilirsiniz.
Get-AzureRMResource -ResourceGroupName <sourceResourceGroupName> | Format-table -Property ResourceId 
  • Bir VM’yi taşımak için birden çok kaynağı taşımanız gerekir. ResourceIds’ın virgülle ayrılmış bir listesini oluşturmak için Get-AzureRMResource’un çıktısını kullanabilir ve bunları hedefe taşımak için Move-AzureRMResource’a iletebilirsiniz.
Move-AzureRmResource -DestinationResourceGroupName "<myDestinationResourceGroup>" `   -ResourceId <myResourceId,myResourceId,myResourceId> 
  • Kaynakları farklı aboneliğe taşımak için -DestinationSubscriptionId parametresini ekleyin.
Move-AzureRmResource -DestinationSubscriptionId "<myDestinationSubscriptionID>" `   -DestinationResourceGroupName "<myDestinationResourceGroup>" `   -ResourceId <myResourceId,myResourceId,myResourceId> 
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.