İş ortakları için Azure Maliyet Yönetimi

Bir iş ortağı olarak, müşterileriniz için uzun vadeli bulut uygulamalarını başarılı bir şekilde planlama ve yönetmede kritik bir rol oynarsınız. Bulut, bulut altyapısını değişen ihtiyaçlara göre ölçeklendirme esnekliği sağlarken, bulut maliyetlerinin talep ile önemli ölçüde dalgalanabileceği zaman harcamalarını kontrol etmek zorlaşmaktadır. Bulut maliyetini izlemenize ve kontrol etmenize, fazla harcamaları önlemenize ve bulut maliyetleriniz için öngörülebilirliği artırmanıza yardımcı olmak için Azure Maliyet Yönetimi devreye girer.

Müşterilerini yeni Microsoft Müşteri sözleşmesine dahil eden tüm bulut çözüm ortakları (CSP) için Azure Maliyet Yönetimi’nin genel kullanılabilirliği duyuruldu. Bu güncellemeyle, iş ortakları ve müşterileri, bugün kullandıkça öde (PAYG) ve kurumsal müşteriler için mevcut maliyet yönetimi özelliklerine benzer şekilde bulut harcamasını yönetmek için kullanılabilen Azure Maliyet Yönetimi araçlarından yararlanabilir.

Bu, iş ortaklarının tüm müşterileri ve faturaları arasındaki maliyeti anlamalarını, analiz etmelerini, saptamalarını ve yönetmelerini sağlayan maliyet yönetimi desteğini sağlayan periyodik güncellemelerin ilkidir.

Maliyet analizini kullanarak, iş ortakları maliyetleri müşteri, abonelik, etiketler, kaynak grubu, kaynak ve satıcı Microsoft iş ortağı Ağ tanımlayıcısı (MP NID) ile gruplandırabilir ve filtreleyebilir ve daha iyi maliyet kontrolü için maliyetlerin görünürlüğünü artırabilir. İş ortakları ayrıca faturalandırma para biriminde ve faturalandırma kapsamları için ABD Doları cinsinden maliyetleri görüntüleyebilir ve yönetebilir.

İş ortakları, faturaya katkıda bulunan vergi öncesi maliyetleri anlamak için müşterileri ve abonelikleri arasındaki fatura yoluyla maliyetleri uzlaştırabilir. Desteklediğiniz müşteriler, abonelikleri ve kaynakları için Azure harcamalarını analiz edebilirsiniz. Müşterilerinizin maliyetlerine ilişkin bu gelişmiş görünürlük sayesinde, maliyetleri sürekli ve artan hesap verebilirlikle yönetmek için bütçeler ve uyarılar gibi maliyet kontrol mekanizmalarını uygulamak için harcama düzenlerini kullanabilirsiniz.

Bu güncellemede, bir iş ortağı, başlangıçta müşterinin kiracısındaki aboneliklere erişimi olan müşterileriniz ve bayileriniz için kullandıkça öde ücretlerinde maliyet yönetimi özelliklerini de etkinleştirebilir. Bir iş ortağı olarak, aboneliğe erişimi olan kullanıcılar için maliyet yönetimini etkinleştirmeye karar verirseniz, kullandıkları hizmetleri analiz etmek ve kullandıkça öde fiyatlarında hesaplanan maliyetleri kontrol etmek için bütçeler belirlemek için aynı yeteneklere sahip olacaklar. Bu sadece güncellemelerin ilkidir ve 2020’nin ilk yarısında, iş ortağının, kullandıkça öde fiyatlarına bir işaretleme uygulayarak belirleyebileceği fiyatlarla maliyet yönetimini sağlamak için planlanan özelliklere devreye alınacaktır.

İş ortakları, belirli bir müşterinin perakende fiyatlarında maliyetleri görüntülemek için Azure aboneliğine erişimi olan kullanıcılar için maliyet yönetimini etkinleştirmek üzere bir politika belirleyebilir. Politika, müşterinin kiracısında abonelikler için etkinleştirilirse, aboneliğe rol tabanlı erişim kontrolü (RBAC) erişimi olan kullanıcılar artık Azure tüketim maliyetlerini perakende fiyatlarla yönetebilir.

İş ortağı olarak, maliyet eşiği aşıldığında belirtilen e-posta alıcılarına bildirim göndermek için bütçeler ve uyarılar ayarlayabilirsiniz. İş ortağı kiracısında, iş ortağına faturalandırıldığı şekilde maliyetler için bütçeler ayarlayabilirsiniz. Ayrıca tüm müşterilerinizde veya belirli bir müşteri için aylık, üç aylık veya yıllık bütçeler oluşturabilir ve abonelik, kaynak, satıcı MPN Kimliği veya kaynak grubuna göre filtreleme yapabilirsiniz. Bir abonelik veya kaynak grubuna RBAC erişimi olan herhangi bir kullanıcı, müşteri için maliyet görünürlüğü politikası etkinleştirildiyse, müşteri kiracısında perakende fiyatlarında Azure tüketim maliyetleri için bütçeler ve uyarılar ayarlayabilir. Müşteri kiracısındaki bir abonelik veya kaynak grubu için bir bütçe oluşturulduğunda, bunu bir eylem grubunu çağıracak şekilde de yapılandırabilirsiniz. Eylem grubu, bütçe eşiğiniz karşılandığında çeşitli eylemler gerçekleştirebilir.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.