Geri Yüklenen Azure VM’leri Özelleştirmek İçin Şablonları Kullanma

Bu blog yazısında, geri yükleme gereksinimlerinize uyacak şekilde Azure yedeklemesinden geri yükleme işleminin bir parçası olarak yaratılacak VM’i nasıl özelleştirebileceğinizi anlatacağım.

Azure Yedekleme, VM yedeklemesinden geri yüklemenin üç yolunu sunar – VM yedeklemesinden yeni bir VM oluşturun, Diskleri VM yedeğinden geri yükleyin ve bunları bir VM oluşturmak veya VM yedeklemesinden anında dosya kurtarma yapmak için kullanın. VM yedeklemesinden bir VM oluşturduğunuzda geri yüklenen bir VM oluştururken, yapılandırmayı yedekleme esnasında mevcut olanından özelleştirmenize izin vermez. Test geri yüklemeyi veya yeni bir VM’i farklı bir yapılandırmayla döndürmek isterseniz, geri yükleme disklerini kullanın ve PowerShell’i kullanarak bu diskleri farklı bir VM yapılandırmasına bağlayın. Bugün, geri yükleme VM’si için yapılandırmayı özelleştirmenize olanak tanıyan geri yükleme diskleri seçeneği ile birlikte dağıtılması için özelleştirilebilir bir şablon sağlayan bir özelliği duyurulmuştur.

Geri yükleme işleminin bir parçası olarak yeni bir VM seçeneği yaratmakla mümkün olmayan parametreleri özelleştirmek için diskleri geri yükle seçeneğini kullanabilirsiniz. VM oluştur seçeneği, benzersiz tanımlayıcılar üretecek ve bunları bazı kaynak adları için geri yüklenen bir başarıyı garanti altına alacak şekilde kullanacaktır. Özelleştirme yapmak veya geri yükleme işleminin bir parçası olarak yeni parametreler eklemek isterseniz, diskleri geri yükleyebilir ve geri yüklenen VM’i gereksinimlerinize göre özelleştirmek için diskleri geri yüklemek için oluşturulan şablonu kullanabilirsiniz. Bu ayrıca, geri yüklenen disklerden yapılandırma seçiminizle daha sorunsuz bir şekilde VM oluşturmanıza ya da bir VM’i ortamınızdan düzenli olarak geri yüklenmesini test etmek için farklı ağ ayarlarına geri döndürmenize yardımcı olur.

Restore disks (Diskleri geri yükle) seçeneğini kullanarak geri yükleme işini tetiklediğinizde Azure Backup, veriyi tonoztan seçilen depolama hesabına kopyalar. Bu iş tamamlandıktan sonra, oluşturulan şablonu bulmak için ilgili geri yükleme işine gidebilirsiniz. Bu, Şablon Blob URL parametresi altında saklanacaktır. Belirtilen yolu kullanarak, şablonu indirmek için belirtilen depolama hesabı ve kapsayıcıya gidin. İndirildikten sonra, yeni bir VM oluşturmayı tetiklemek için Azure şablon dağıtımında kullanabilirsiniz. Varsayılan olarak, şablonun Vnet Adı, Genel IP adı, OS Disk adı, Veri Disk adı öneki, NIC adı öneki ve Kullanılabilirlik kümesi seçeneği (yalnızca orijinal VM’nizin kullanılabilirlik kümesinin parçası olması durumunda kullanılabilir) gibi birkaç parametre olacaktır. Farklı yapılandırma parametreleri belirtmek isterseniz, şablonu düzenleyin ve dağıtım için şablonu gönderin.

Şifrelenmemiş tüm standart ve premium olmayan disk VM’leri için şablon sağlanacak ve gelecek sürümde şifreli ve Yönetilen Diskler için destek eklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.