DevOps Source Control (Sürüm Kontrolü)

DevOps, son birkaç yıldır yazılım geliştirme dünyasında yükselen bir trend olmuştur. Terim nispeten yeni olsa da, onlarca yıldır gelişen birçok uygulamanın bir araya gelmesi gerçekten bir gerekliliktir. DevOps, yüksek güvenlik seviyesini korurken, yazılımı hızlı ve verimli bir şekilde yayınlamanın devrimci bir yoludur. Geleceğin dalgası olduğu kanıtlanmış olmakla birlikte, çoğu hala uygulama geliştirici ve sistem yöneticisi DevOps trenine binmeyi başaramadı.

Kaynak kontrolü (veya sürüm kontrolü), koddaki değişiklikleri izleme ve yönetme uygulamasıdır. Kaynak kontrol yönetimi (SCM) sistemleri, çalışan bir kod geliştirme geçmişi sağlar ve birden çok kaynaktan gelen katkıları birleştirirken çakışmaları gidermeye yardımcı olur. Çoğu yazılım ekibi için kaynak kod, geliştiricilerin dikkatli bir çaba ile topladığı ve geliştirdiği sorun alanı hakkındaki paha biçilmez bilgi ve anlayışın bir deposudur. Sürüm kontrolü, kaynak kodunu hem felaketten hem de insan hatasını ve istenmeyen sonuçları sıradan bozunmadan korur.

Sürüm kontrolü olmadan, bilgisayarınızda birden fazla kod kopyası tutmanız istenir. Bu tehlikelidir-yanlış kod kopyasındaki bir dosyayı değiştirmek ya da silmek kolaydır; iş kaybı olabilir. Sürüm kontrol sistemleri bu sorunu, kodunuzun tüm sürümlerini yöneterek ancak size aynı anda tek bir sürümle sunarak çözer. Kaynak kontrolünün ayrıntılarına dalmadan önce, yazılım ekipleri için bazı ortak hedefleri açıklayalım…

 • Yeniden kullanılabilirlik
 • İzlenebilirlik
 • Yönetilebilirlik
 • Verim
 • İşbirliği
 • Öğrenme

Tek başına araçlar ve süreçler yukarıdakileri gerçekleştirmek için yeterli değildir ve bu nedenle Çevik, Sürekli Entegrasyon ve DevOps’u kabul etmek gerekmektedir. İster inanın ister inanmayın, bunların tamamı sağlam bir sürüm kontrol uygulamasına dayanır.

Sürüm kontrolü, yazılım varlıklarındaki her değişikliğin izini sürmekle ilgilidir – kimin, ne ve ne zaman izleyeceği ve yönetilmesi de dahildir. Versiyon kontrolü, kaynağında kaliteyi sağlamak, akış ve çekme değerini sağlamak ve işleme odaklanmak için gereken ilk adımdır. Bunların hepsi sadece yazılım ekipleri için değil, sonuçta müşteri için de değer yaratmaktadır. Sürüm kontrolü, el ile oluşturulan varlıklarda yapılan değişiklikleri yönetmek ve kaydetmek için bir çözümdür. Kaynak kodunda değişiklik yapılması durumunda, zaman içinde geri dönmenize ve önceki sürümlere kolayca geri dönmenize olanak tanır. Sürüm kontrol araçları, kimin neyi değiştirdiğini, ne zaman ve neyin değiştiğini görmenizi sağlar. Sürüm kontrolü aynı zamanda denemeyi kolaylaştırır ve en önemlisi işbirliğini mümkün kılar. Sürüm kontrolü olmadan, kaynak koduyla işbirliği yapmak acı verici bir işlem olur.

Kaynak Kontrolünün Yararları

Kodunuzu ister profesyonel ister kişisel olarak yazıyor olun, bir kaynak kontrol yönetim sistemi kullanarak kodunuzu her zaman sürümlendirmelisiniz. Kaynak kontrolü kullanmanın avantajlarından bazıları,

 • İş akışları oluşturma. Sürüm kontrolü iş akışları, farklı ve uyumsuz araçlarla kendi geliştirme süreçlerini kullanan herkesin karmaşasını önler. Sürüm kontrol sistemleri süreç uygulama ve izinleri sağlar, böylece herkes aynı sayfada kalır.
 • Sürümleri ile çalışın. Her sürümün yorum şeklinde bir açıklaması vardır. Bu açıklamalar, kodunuzdaki değişiklikleri tek tek dosya değişiklikleri yerine sürüme göre izlemenize yardımcı olur. Sürümlerde depolanan kod, gerektiğinde herhangi bir zamanda sürüm kontrolünden görüntülenebilir ve geri yüklenebilir. Bu, yeni çalışmayı herhangi bir kod sürümüne dayandırmayı kolaylaştırır.
 • İşbirliği. Sürüm kontrolü sürümleri senkronize eder ve değişikliklerin ekibinizdeki diğer değişikliklerle çakışmadığından emin olur. Ekibiniz, insanlar aynı anda değişiklik yaparken bile çatışmaları gidermeye ve önlemeye yardımcı olmak için sürüm kontrolüne güvenir.
 • Değişikliklerin geçmişini koruma. Sürüm kontrolü, ekibiniz kodunuzun yeni sürümlerini kaydederken değişikliklerin geçmişini tutar. Bu tarih, kimin, neden ve ne zaman değişiklik yapıldığını bulmak için incelenebilir. Geçmiş, istediğiniz zaman önceki bir iyi sürüme geri dönebileceğinizden, size deneme konusunda güven verir. Geçmiş, önceki bir sürümdeki bir hatayı düzeltmek gibi işleri herhangi bir kod sürümünden temel almanızı sağlar.
 • Görevleri otomatikleştirme. Sürüm kontrolü otomasyon özellikleri, ekibinize zaman kazandırır ve tutarlı sonuçlar üretir. Yeni sürümler sürüm denetimine kaydedildiğinde sınama, kod analizi ve dağıtımı otomatikleştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.